care este diferenta intre cancer malign si benign?

Boli genitale feminine

Postata de carmen18 cu 14 ani in urma.

In urma ueni operatii de histerectomie subtotala cu anexectomie bilaterala, apendicectomie si a rezultatului biopsiei mi s-a spus ca a fost vorba de tumori benigne.
care e diferenta intre benign si malign? (ca si tratament, ca si posibilitate de recidiva, ca si sanse de vindecare si ca regim de viata pe viitor)
Va multumesc

Raspunsuri (39)

Adrienne

acum 14 ani

Malign - adica se poate extinde si la alte tesuturi invecinate si chiar sa se generalizeze. Benign - este o leziune necanceroasa, nu invadeaza tesuturi invecinate si nici nu metastazeaza. Tesutul are aspect normal,poate creste si in consecinta sa comprime alte tesuturi,dar nu le invadeaza. Nu recidiveaza, se vindeca, iar regimul de viata pe viitor este normal. Multa sanatate !

carmen18

acum 14 ani

Multumesc din suflet de raspuns.
.M-am linistit.

adelina01

acum 13 ani

am si eu o intrebare....bunicul meu este foarte bonlav. are cancer la ficat, plamani. S-a extins foarte repede , a slabit dintr-o data , akm face citostatice...dar doctorul spune k degeaba ...k oricum nu mai are nici o sansa...Nu stiu ,,,,as vrea ceva un medicament , sa ii prelungeasca viata ...Am nevoie de niste sfaturi ...k nu stim ce sa mai facem...:(:(

Amitiel

acum 13 ani

Adelina, in cazul in care cancerul a metastazat, adica se afla intr-un stadiu avansat si terminal, tratamentul nu mai este curativ, pentru vindecare, ci devine paleativ, pentru a minimaliza durerile.
In situatiile cancerului metastazat, sansele de vindecare, din pacate, sunt mici spre inexistente. Imi pare foarte rau.
Iti trimit totusi atasat un link http://chippewa.ro/ . nu sunt foarte increzatoare in medicina alternativa insa, atunci cand ai o ruda bolnava, esti dispus sa incerci orice.
Iti doresc multa sanatate si sper ca lucrurile sa se indrepte pentru bunicul tau.

adrei liliana

acum 13 ani

buna ziua!!in urma cu 2 ani jumatate mama mea afost diagnosticata cu cancer la san benign..acum cateva zile am aflat ca a fost la doctor ca a avut niste dureri si simtome ....mi-a spus bunica mea....am intrebat o dar nu vrea sa imi spuna nimic sa nu ma ingrijorez...tin sa mentionez ca in acesti 2 ani jumate nu s-a tratat cu nimic...acum intrebarea mea este daca este posibil ca dupa acest timp,sa se fi transformat cancerul in malign???va rog frumos sa imi raspundeti,sunt ft ingrijorata!!!va multumesc mult:(!!

xxx

acum 11 ani

este nevoie de un control urgent

gundy

acum 11 ani

de 9 luni am diaree si singerez.am fostla medic am facut colonoscopia si biopsia iar raspunsul este cancer de colon maling.din 3 ianuarie incep radio terapia sase saptamini concomitent cu citostatice.va rog frumos sami raspundeti daca aveti un alt tratament sau o clinica buna

alina

acum 11 ani

eu acum 4 luni m-am operat de chist ovarian stang(mi-a scos chistu care era foaret vascularizat si plin de vegetatie si trompa) si la biopsie mi-a iesit cancer benign.oncologu mi-a spus ca nu trebuie sa fac chimioterapie pt ca e in stadiu incipient stadiu A si ca doar trebuie sa fac controale periodice si ca alimentatie mi-a spus sa consum multe legume si fructe de culoare rosie(mar rosie sfecla morcov etc).Dar am si eu o intrebare daca fumez cauzeaza?

alina

acum 11 ani

daca la biopsie mi sa spus ca este cancer bening nu mai poate sa recidiveze?cu tipul asta de cancer pot trai toata viata ,pot avea copii?
eu am facut si RMN dupa operatie la 1 luna si nu mi-a atacat niciun organ si nici ovaru si trompa dreapta.
pot avea o viata normala?mai poate aparea altundeva?adica la celalalt ovar sau trompa?

marina

acum 11 ani

am fost operata Acuma. 8ani de cancer col uterin mi sa facut sectomie totala a fost malign ce spuneti Mai sant sanse?

ZARE

acum 11 ani

Stai linistita Alina. Ce ai avut tu e ca un chist si nu are celule canceroase care sa se formeze si sa se extinda.Esti o norocoasa. Multa sanatate si nu te mai gindi la asta.

ZARE

acum 11 ani

Cel mai bine este ca dupa ce faci cele spuse de tine sa te operezi si sa scoata portiunea de colon afectata. Daca nu te opereaza e posibil sa fi ajuns cam tirziu. Discuta cu medicul sa vezi sigur in ce stadiu este cancerul si opereazate ca e cel mai sigur lucru sa-ti prelungesti viata. De tratat definitiv inca nu poate fi vorba in cazurile de cancer fiindca nu exista tratament sigur pentru aceasta boala. Toti cei pe care ai auzi peste tot prin media ca au invins cancerul sunt niste naivi, neinformati dar e bine ca se comporta asa fiindca la boala asta daca nu ai psihicul bun esti pierdut repede. Daca te operezi, in functie de organism poti sa o duci ani multi pina v-a aparea o recidiva,dar depinde mult si de faza in care ai descoperit boala. Nu te chinui cu tot felul de porcarii naturiste si alte escrocherii ca nu sunt bune de nimic si te scurg de bani. Operatia,chimioterapia si radiatile sunt singurele care iti prelungesc viata. Iti spun toate astea fiindca de 8 ani duc aceasta boala. Am fost operat la colon ,dupa 6 ani a aparut la un rinichi si la ureter si le-am scos si pe astea. Am 55 de ani,mai merg in continuare asa vreo 25 pina ramine numai carcasa de mine si pe urma las locul vacant. Multa sanatate ,curaj si indiferenta fata de boala.

Andreea

acum 11 ani

buna am si eu o intrebare....socrul meu are cancer si ii sa spus ca are cancer maling stiu ca mai ie o forma beling dar nu stiu care din cele doua e femeiesc si care barbatesc ma puteti ajuta va rog??

marin roxana

acum 11 ani

eu am o prietena care are cancer malign la plamani..spuneti-mi va rog mai are vreo sansa sa supravietuiasca?:(

cosmin

acum 10 ani

nu prea

MH

acum 10 ani

Mamei mele in urma unei banale operatii de extirpare a fierii, in urma biopsiei s-a constatat ca fierea avea o tumora benigna si amiloidoza. Acum i s-a recomandat sa faca o alta biopsie pentru a afla felul amiloidozei si daca s-a extins si la alte organe. Cum credeti exista posibilitatea sa se fi extins si sa fi afectat si alte organe sau aceasta boala, chiar daca fierea afost extirpata, mai poate recidiva, desigur in alta parte?

migaela

acum 10 ani

tumora primara maligna este tratabila

mihaela

acum 10 ani

socrul meu sa operat acum o luna de laringe, ne dignosticat de cancer. Cand sa dus la la control i-au dat sa faca citostatice, diagnosticand-ul cu tumora primara maligna. Se poate trata?

marinela

acum 10 ani

am fost operata de cancer bening in urma cu8 ani iar acum ma simt bine chiar daca am extirpate ambele ovare de la 30 de ani ....mai pot aparea dupa aceasta perioada si la alte organe interne probleme?

dany geber

acum 10 ani

bunica mea ia iesit la biopsie urmatorul diagnostic.fragment dintr~un carcinom scuamos nekeratinizat cu celula mare de col uterin ,ce stiti despre asta ,se poate vindeca?

Pag 1 din 2