carcinom in situ

Boli genitale feminine

Postata de koukouioana cu 12 ani in urma.

am 3 zile de la histerectometie totala cu anexectomie bilaterala acum astept rezultatul la biobsie poate fi mai rau de atat la ce sa ma astept oare ce mai urmeaza acum sunt cu moralul jos nu stiu ce va mai urma multumiri

Raspunsuri (8)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine sa discutati cu medicul in privinta tratamentului chirurgical efectuat (histerectomia si anexectomia ) , indicatia de efectuare a interventiei chirurgicale , si procedurile urmatoare. Rezultatul examinarii histopatologice, corelat cu investigatiile paraclinice vor contribui la stabilirea diagnosticului corect.

koukouioana

acum 12 ani

multumesc acum astept rezultaul histopatologic dar domnul doctor care m a operat spune ca s ar putea sa nu fac radioterapie dansul spune ca am avut noroc ca l am depistat din timp multumesc inca odata

Adrienne

acum 12 ani

Va urma refacerea,vor urma controalele periodice si multi ani de acum inainte.Ai incredere si fii optimista,coditii f.importante pentru o vindecare cat mai rapida.Esti norocoasa daca este carcinom in situ,te vei vindeca cu siguranta.Multa,multa sanatate iti doresc din tot sufletul!

koukouioana

acum 12 ani

multumesc mult si sfatuesc toate femeile sa aiba grija de ele

valentin

acum 10 ani

In urma inteventiei chirurgicale si a biopsiei s-a stabilit diagnostic Carcinom baza celularcelular solid (modular) cu diferentiere foliculara cu carcinom superficial
si multicentri ulcerat,infiltrant cu redusa reactie limfoida,extractie in limite oncologice
Asi vrea sa stiu grvitatea si un tratament corect

Va multumesc

Sorina

acum 8 ani

Buna ziua,la papa nicolau mi-a iesit un hsil ,dr mi-a facut colposcopie si mi-a luat biopsie la care mi-a iesit carcinom in sitru.Pe 2 feb2016 m-am operat am,histerectomie totala cu tot cu anexe si miscorarea vaginului,biopsia dupa operatie a iesit buna nu am nevoie de radio terapie, pe 9martie sunt programata la oncologie si la sase sap de la operatie trebuie sa merg la dr ptr tratament hormonal si ptr aceste bufeuri care nu imi dau pace in rest sunt ok ma consider o femeie norocoasa ptr ca l-am descoperit la timp si ptr ca acum sunt sanatoasa si imi pot creste copiii mari restul nu mai conteaza.Incerc sa vad partra buna a lucrurilor si ii multumesc lui Dumnezeu ca ma ajutat sa trec cu bine peste aceasta incercare a vietii.Fiecare dintre noi are un motiv ptr a lupta ptr a merge mai departe agatativa de el si totul va fi bine.Multa sanatate tuturor si capul sus.Important e sa fim sanatoase ptr noi si ptr cei care intradevar ne iubesc si ne sunt alaturi.

Daria

acum 7 ani

Pentru Sorina spune.mi te rog ai facut si conizatie inainte s.au ai facut histerectomie direct? Eu sunt in aceeasi situatie ca a ta dar am facut conizatie acum 2 luni si rezultatul histo a fost fragment col uterin leziunea prezinta carcinom in situ cu extensie intraglandulara excizat cu limite in tesut sanatos sunt foarte daramata si fizic si psihic daca ma poti ajuta cum un raspuns s.au poate cineva care a trecut prin asta multumesc mult si sanatate

Utilizator21545291081

acum 5 ani

Daria sunt in aceeasi situatie catine... terog sa-mi spui daca te-ai oprit la conizatie sau ai facut si hiserctomie ...multumesc