Candilom al colului uterin este strasnic daca dupa arderea acestora am avut act sexual ?

Boli genitale feminine

Postata de Liya cu 4 luni in urma.

Buna ziua, vineri am avut arderea cu lazer a candiloamelor colului uterin, si duminica am avut act sexual protejat , care poate sa fie consecinta ? Dupa act sexual sotul a observat singe , si din mine a cazut o piele ca si cum , medicul zice ca sa dezlipit pelicula de pe suprafata .
Si am dureri de ovare
Are vrio legatura ceva cu asya ca mi sa fost interzis sexul 3 sapamini si eu mu am respectat aceasta ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

In urma arderii cu laser a condiloamelor de pe colul uterin, este posibil ca zona respectiva sa fie sensibila si predispusa la sangerare si disconfort. Actul sexual protejat in sine nu ar trebui sa aiba consecinte negative, dar este important sa respectati recomandarile medicului in ceea ce priveste perioada de abstinenta sexuala si sa discutati cu medicul despre sangerarea si durerile de ovare pe care le-ati experimentat dupa actul sexual.

Este posibil ca aceste simptome sa fie rezultatul traumatismului la nivelul colului uterin si sa necesite investigatii suplimentare.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/verucile-sau-condiloamele-genitale_9027