Candidoza

Boli genitale feminine

Postata de Lory23 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Probabil din cauza antibioticelor pe care le-am luat pentru o infectie la masea sau poate din cauza faptului ca folosesc toaleta de la camin...sau nu stiu.... m-am ales cu candidoza. As vrea sa va intreb cum pot scapa de ea fara sa ajung la ginecolog. Exista remedii naturiste sau medicamente pe care ati putea sa mi le recomandati? Trebuie sa evit contactul sexual in timpul tratamentului?

Va multumesc!

Raspunsuri (9)

karesz

acum 11 ani

Cere la farmacie ceva impotriva candidozei, dar cel mai indicat ar fi un control la ginecolog pentru a se putea face niste analize,care ar determina in mod sigur cauza ,dar si tratamentul ar fi mult mai sigur si profesional.Sigur este de la antibiotice,pentru ca nu ai primit ceva protector care se ia cu antibioticele.Nu amana,ginecologul pentru ca se va agrava si partenerul va avea de suferit.Sanatate maxima.

Buna

acum 11 ani

Exista cateva remedii homeopate pt. candida, medicamentele chimice nu ajuta ci strica si mai mult, mai ales ca de la ele ti se trage. Sa nu iei deci chimice caci sari din lac in put si faci alte fungi si mai rele. Trebuie sa eviti dulciurile. Scrie-mi un email la ***@yahoo.com si iti pot da niste informatii.

Laryss

acum 11 ani

Eu al luat canesten ovule si canesten crema asa mi-o recomandat la farmacie.si timp de 3 zile fara contact sexual

Lory23

acum 11 ani

Va multumesc mult pentru raspunsuri! O zi buna! :)

victoras

acum 11 ani

Cere la farmacie Tantum Rosa si fa spalaturi externe si vaginale conform prospectului.Iti va trece dupa o saptamina.Sanatate!!!Si daca mai folosesti antibiotic ,ia odata cu prima doza si FLUCORIC(cere la farmacie).E f. posibil sa fi facut candida fiindca imunitatea organismului sa fie scazuta tocmai ca folosesti des antibiotic.Vitamina C si IMUNOSTIM la fel si produsele din catina alba ajuta imunitatea.Sanatate!!!

Ioana

acum 11 ani

CandyClear 5 este cel mai puternic tratament pentru eliminare a candidei din organism! Are in compozitie si zeolit. Pe langa faptul ca elimina aceasta bacterie, inlatura si toxinele acumulate in organism. Sanatate!

lili

acum 11 ani

ca si tratament naturist, am mai citit pe internet ca se foloseste iaurtul, in farmacii gasesti ovule si creme canesten sau lomexin; anul trecut am avut si eu si am fost la Medsana, la dl dr Vythoulkas care mi-a dat un tratament si mi-a trecut, dar nu-mi amintesc deloc ce am luat; oricum, de evitat dulciurile, lenjeria sintetica, cea foarte stramta, si tampoanele zilnice, iar sapunul pe care-l folosesti trebuie sa aiba ph neutru.

lili

acum 11 ani

ca si tratament naturist, am mai citit pe internet ca se foloseste iaurtul, in farmacii gasesti ovule si creme canesten sau lomexin; anul trecut am avut si eu si am fost la Medsana, la dl dr Vythoulkas care mi-a dat un tratament si mi-a trecut, dar nu-mi amintesc deloc ce am luat; oricum, de evitat dulciurile, lenjeria sintetica, cea foarte stramta, si tampoanele zilnice, iar sapunul pe care-l folosesti trebuie sa aiba ph neutru.

crs

acum 11 ani

lili, ai putea totusi sa dai mai multe detalii referitor la tratamentul pe care l ai luat? spre exemplu daca au fost ovule, sau pastile luate pe cale orala...