Candida sau infectie

Boli genitale feminine

Postata de Maria1424 cu 10 ani in urma.

Buna ziua!

Am avut candida pana luna trecuta (de la antibioticele pe care le-am luat pentru tratarea vaginitei), am tratat-o cu flucovim, ovule si crema si apoi mi-am facut analize de secretie si urina.

La secretie am:
leucocite (relativ frecvente),
celule epiteliale poligonale (relativ frecvente),
celule epiteliale rotunde (rare),
"clue cell" (absente),
hematii (absente),
trichomonas vaginalis (absent),
levuri (absent).
Flora bacteriana normala.
La urina singurul lucru care e in neregula este densitatea (1027 si limitele normale sunt intre 1015-1025).

Inca am usturimi usoare dupa urinare si putin prurit. E posibil sa fi devenit infectia cu candida sistemica sau cronica? :(

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Examenul secretiei vaginale este normal.
Densitatea urinara este mare ceea ce sugereaza faptul ca nu consumati suficiente lichide ( urina este concentrata).
Asadar, analizele exclud orice tip de infectie.

Maria1424

acum 10 ani

Multumesc mult! M-am linistit...