candida sau BTS?

Boli genitale feminine

Postata de amishat cu 12 ani in urma.

Buna ziua, in octombrie mi''am facut un tatoo insa nu sint sigura ca acul era steril...peste o luna am avut infectie urinara(asta este rezultatul ambulantei insa doar vazind urina,fara sa faca analize)... in martie lucrind cu piele colorata care avea si miros urit si-mi provoca adeseori dureri de cap...intre timp mi''a aparut candidoza(usturime,mincarime, inflamatia vulvelor si pierderi albe brinzoase), insa si asta a fost diagnozul meu, mi''a trecut folosind o crema speciala pentru asa ceva....la distanta de o luna imi apare iarasi cu citeva zile de menstruatie....am fost la medic si fara sa ma examineze mi-a confirmat ca este candidoza...mi''a prescris pastile oral si pastile de pus in vagin, insa timp de doua luni exact aceeasi problema inaintea menstruatiei...am luat iarasi pastile pe cale orala shi alt tip in vagin...dupa 2 luni imi apara aceeasi problema...in timpul actului sexual in special la inceput am dureri ca shi cum as fi virgina doar ca durerea o simt cam cind penisul e in interior pe jumatate, o senzatie ca shi cum ar fi mai ingust si dupa citeva miscari lente trece....poate fi vorba de vre-o boala transmisibila sexual sau e candida?

Raspunsuri (1)

laura

acum 12 ani

Mergi si fa o analiza la secretie,sa vezi exact ce este,nu tratamente luate ochiometric,cu antifungigrma sau antibiograma,pt a sti ce substanta vindeca infectia ta..si in legatura cu acul,daca crezi ca e problematic,fa si testul HIiv,dar in 3 luni de la tatuaj..