cancerul de col uterin

Boli genitale feminine

Postata de vioreao cu 10 ani in urma.

Buna seara ,am si eu o intrebare mai stupida, dar imi fac multe griji,cancerul de col uterin se ia ?,de pe wc?sau daca folosim aceiasi cada,mentionez ca persoana are si scurgeri

Raspunsuri (2)

una

acum 10 ani

Nu, nu se ia. Este doar transmisibila genetic. In orice caz, o igiena corespunzatoare este necesara si vizite anuale la ginecolog, din pacate nimeni nu e imun.

Mirela Constantin

acum 10 ani

cancerul de col nu se ia dar HPV-ul da. Virusul HPV este responsabil pentru dezvoltarea cancerului de col. Prin urmare trebuie sa ai grija cu cine intri in contact si cu ce partener alegi sa ai relatii sexuale. Intereseaza-te bine si ce parteneri a avut el pentru ca si asta conteaza. Nu uita de prezervativ!!!!