buna

Boli genitale feminine

Postata de elialy cu 14 ani in urma.

in urma unui control ginecologic am aflat ca am un chist langa ovarul drept(deci nu este chist ovarian) si doctorul mia zis ca daca il simt ca mai creste sau ma deranjeaza sa merg ca il cauterizeaza , dar as vrea sa stiu daca este periculos si din ce cauza se fac astfel de chisturi?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 14 ani

Logic.........daca,chistul nu este ovarian,atunci trebuie sa afli de ce natura este, carui organ ii apartine. Nu stiu daca se face cauterizare intraabdominala.........chisturile se rezolva prin interventie chirurgicala clasica sau laparoscopica. Ar fi bine sa mai intrebi si alti medici, sa vezi ce ti se recomanda.

raluca

acum 14 ani

Poate nu ai inteles bine de la medic ceea ce ai - nu cred ca exista 'chist langa ovar'. Aceste chisturi sunt situate in interiorul sau pe suprafata ovarelor.Daca ai chisturi ovariene te poti opera laparoscop, nu doare si scapi foarte repede de ele.

Nu cred ca ai cum sa stii daca aceste chisturi cresc sau dau inapoi. Trebuie facut ecografie si in urma ecografiei iti spune ce marime are acel chist si daca vrei sa te operezi sau poti face un simplu tratament daca este de marime mica.