buna

Boli genitale feminine

Postata de dmarinela cu 15 ani in urma.

asi vrea sa raman si eu insarcinata anul asta si mam duc la un control si ma gasit cu ovarele micropolichisticesi mia zis ca voi putea sa raman gravida dar mai greu si mia dat un tratament cu duphaston sa il iau o luna .dar sunt dezamagita ca imi doresc un copil . imi puteti da si mie un raspuns daca voi putea ramane gravida daca voi face acest tratament?

Raspunsuri (2)

simona166117244

acum 15 ani

Buna Elena,
Duphaston-ul se recomanda in caz de tulburari menstruale, infertilitate, sindrom premenstrual, dismenoree, endometrioza, etc.
Cumnatei mele i-a fost recomandat pentru stimularea ovulatiei.
Face tratament de catva timp dar nu a reusit sa ramana inca , insarcinata. Dar , sarcina nu apare probabil si din alte motive.Nimeni nu-ti garanteaza ca in urma unui tratament cu Duphaston ramai insarcinata.
Ar fi bine sa tratezi mai intai ovarele polichistice, sa nu se agraveze pe timpul sarcinii. Cunosc pe cineva care a avaut probleme pe timpul sarcinii cu un chist ovarian si a trebuit sa faca cezariana la 7 luni; chistul crescuse si afecta sarcina.
Sanatate maxima si un bebe sanatos, pe viitor!

irina71131561

acum 15 ani

buna.si eu am ovare polichistice si greutati in a ramane insarcinata.am facut tratament cu duphaston pentru inducerea menstruatiei si cu clomifen pentru ovulatie.a mers din a doua luna de tratament.deci succes in continuare si rabdare.