buna ziua! daca ma poate ajuta cineva

Boli genitale feminine

Postata de caly cu 13 ani in urma.

buna ziua!
imi poate interpreta si mie cineva analizele??
celule superficiale+++

Raspunsuri (2)

caly

acum 13 ani

scuze...nush de ce nu l-a postat in intregime
celule superficiale +++
celule intermediare+++
celule parabazale (+)
celule endocervicale ++
granulocite +
histiocite/macrofage(+)
gardanella+++
candida albicans +
papanicolau cII
munchen II
bethesda frotiu reactiv
daca mi-ati putea da varog mai multe detalii despre aceste rezultate.
multumesc mult

Adrienne

acum 13 ani

Pn II este un frotiu inflamator.In acest caz, flora microbiana este modificata, dezechilibrata, predominanta fiind bacteria Gardnerella Vaginalis urmata de Candida. Dezechilibrul florei vaginale apare atunci cand aciditatea din vagin scade ca urmarea a spalaturilor dese intravaginale,administrarea de antibiotice ,dereglarilor hormonale sau chiar a spermei care, ac***a PH alcalin afecteaza acest echilibru. Se mai poate transmite si pe cale sexuala, barbatul neprezentand nici un simptom. Tratamentul trebuie facut de ambii parteneri altfel vor fi tot timpul recidive.