Buna seara!

Boli genitale feminine Ovarectomie

Postata de katy25 cu 13 ani in urma.

In urma cu aproape un an am fost operata pentru un chist ovarian cu sangerare...mi sa facut chistectomie,ovarectomie partiala si mi s-au scos si 2 "cheaguri",atat am aflat de la medicii care m-au operat.In analiza medicului anatomopatolog am observat ca eram trecuta ca suspect endometrioza iar rezultatul este:SECTIUNILE EXAMINATE RELEVA O STROMA OVARIANA CE PREZINTA ARII EXTINSE HEMORAGICE SI NUMEROASE SIDEROFAGE(SEMNE INDIRECTE DE ENDOMETRIOZA).Medicul ginecolog mi-a spus ca analiza e buna si mi-a recomandat sa nu-mi fac griji pt ca in timpul operatiei am fost "curatata foarte atent".Nu am urmat nici un tratament dupa operatie,dar de cateva luni durerile au reinceput si cresc in intensitate cu fiecare ciclu menstrual....Intrebarea mea este:am sau nu endometrioza?ar trebui sa ma ingrijoreze reaparitia durerilor?MULTUMESC ANTICIPAT!

Raspunsuri (2)

marilu123

acum 13 ani

nu e bine dupa operatie trebuia sa iti dea anticonceptionale cel putin 3 luni sa-ti puna ovarele in repaus, chisturile se pot reface, mergi la medic si cu o echo stii care e treaba.

katy25

acum 13 ani

Multumesc mult pt raspuns,cu siguranta voi merge cat mai repede,mai ales ca am si alte simptome care ma duc cu gandul la un nou chist...dar nu mi-as fi inchipuit ca pot sa apara probleme la doar 1 an de la operatie...