BUNA SEARA

Boli genitale feminine

Postata de HELLENE cu 14 ani in urma.

MI-AM FACUT O ECOGRAFIE PT ABDOMEN SI MIA GASIT LA OVARUL STANG UN CHIST,CE-MI RECOMANDATI SA IAU PT A SPARGE CHISTUL?SI DACA ESTE BINE SA IAU PILULE CONTRACEPTIVE?VA MULTUMESC

Raspunsuri (15)

Sheila

acum 14 ani

In mod normal dr recomanda anticonceptionale, dar sunt si tratamente naturiste (ex. extract de zmeur, tinctura de marar)
E alegerea ta

mina

acum 14 ani

pe langa anticonceptionale prescrise de medic consuma un litru de ceai de galbenele coada calulu si coada soricelului zilnic toata viata si eu am avut si am scapat de ele

dana

acum 14 ani

chistul de ovar se trateaza cu antibiotice si antiinflamatorii,respectiv tavanic 500mg 2tb pe zi,arcoxia 120mg 1tb pe zi,anticonceptionalele nu au nici o legatura cu chistul.poti lua anticonceptionale pentru protectie.

Medstudent

acum 5 ani

Ptr ce chist ai fost tu tratata cu antibiotic? Decat sa induceti in eroare, mai bine nu dati sfaturi! Surprinzator, fix cu anticonceptionale se trateaza! Trebuie oprita ovulatia pentru a nu aparea noi chisturi si pentru a se absorbi cel prezent. Nu e infectie ca sa o tratezi cu antibiotic. Nu mai luati pastile dupa ureche.

Adrienne

acum 14 ani

Cel mai in masura sa prescrie un tratament este medicul ginecolog ,care stie si despre ce fel de chist este vorba.

valentina

acum 14 ani

am facut si eu o ecografie abdominala si mi-a gasit chuist ovarian cu cel pot trata?

Gabriela

acum 14 ani

Buna ziua. am si eu o problema...am intrerupt anticonceptionalele acum 2 luni(in decembrie)si nu mi a mai venit menstruatia. acum iau Duphaston pt menstruatie. acest medicament imi va regla ciclul menstrual??...si cate luni treb sa fac pauza de la anticonceptionale pana sa incerc sa raman insarcinata? le iau de cativa ani cu pauze scurte. va rog mult sa mi raspundeti ...

aq

acum 12 ani

nu stiu

MARI..

acum 14 ani

Sunt de aceeasi parere cu Adrienne.Singurul sfat pe care ti-l putem da este sa te duci la ginecolog `[unul bun ].

ckris

acum 14 ani

Buna ! Si eu am avut probleme, cand am mers la ginecolog mi-a depistat ca aveam un chist pe ovarul drept de 4 cm era f mare, candidoza si am fost diagnosticata cu metroanexita bilaterala colpita. Am uramt un tratament de trei luni si pot sa iti spun ca am scapat de toate. In prima luna mi-a dat antibiotice ceroxim 500mg, coxtral 100mg, polidin 2 fiole pe zi timp de 5 zile, femingin B pentru spalaturi vaginale si ovule care aveau in compozitia lor cloramfenicol, isoprinosine, metronidazol, vit A, vit E, hidrocortizon acetat , balsam de peru pe care le-am facut toate la menstruatie. A doua luna mi-a dat antiinflamatoare: levofloxacina 500mg, meloxicam 15 mg, polidin 2 fiole pe zi 5 zile, femingin B si aceleasi ovule, flucovim 150mg este o pastila in cutie pe care a trebuit sa o ia si sotul meu asta se ia a 11-a zi dupa tratament, iar a treia luna mi-a dat iar antibiotic doxiciclina 100mg, atrican 250mg, Ketonal-Duo 150mg, polidin 2 fiole pe zi timp de 5 zile, femingin B si iar aceleasi ovule si pot sa spun ca dupa tot taratamentul asta nu mai am nicio problema am scapat si de cabdidoza si de chistul de pa ovar si de metroanexita bilaterala si ma simt f bine. Sa ai o zi buna!

Sabina

acum 13 ani

Eu am chisturi recurente de 4 ani si doar cu anticonceptionale imi dispar... problema e ca daca iau anti conceptionale, evident nu pot sa raman insarcinata... daca nu iau, chistul imi blocheaza ovulele si iarasi nu am sanse de a ramane insarcinata.. deci? ce ma fac?? :(

ckris

acum 13 ani

Chisturile nu dispar decat cu antibiotice,antiinflamatorii,ovule,spalaturi intravaginale si polidin in timpul menstruatiei pt a fi eliminate. Cel mai bine mergi la un ginecolog si iti prescrie exact ce sa iei pt ca asta depinde si de natura chistului, anticonceptionalele nu au nici o legatura cu,chisturile. Sa ai o zi buna!

Iuli

acum 13 ani

Anticonceptionalele au foarte mare legatura cu chisturile benigne. Se prescriu anticonceptionale pentru eliminarea lor. Nu stiu unde scrie ca dispar cu antibiotice. Poate nu stiti definitia antibioticului: acest a lupta impotriva unei INFECTII!! Chistul nu reprezinta in nici un caz o infectie!!! Asa ca va rog, daca nu va pricepeti, nu mai scrieti p***ai pe forum ca sa induceti oamenii in eroare. Mai bine trimiteti-i la medic!
Sabina, mergi la un medic ENDOCRINOLOG (NU ginecolog). Acesta va vedea de ce fel sunt chisturile tale. Exista chisturi care nu impiedica sarcina in nici un fel. Sindromul ovarelor polichistice in principiu inhiba ovulatia, deci nu prea se poate ramane gravida, dar cu chisturi simple, daca nu sunt prea mari, nu ar trebui sa fie o problema. Oricum numai un medic (bun) te poate ajuta. Ai vorbit cu medicul la care ai fost? I-ai zis ca vrei un copil? Pariez ca nu, si ca te-ai dus la un consult fara sa spui ce vrei si ce nu vrei. Vizita medicala presupune comunicare si incredere.
Succes

Iuli

acum 13 ani

P.S: ca sa ma explic, se prescriu anticonceptionale pt eliminarea chisturilor pentru ca aceste medicamente contin hormoni iar chisturile sunt provocate de dezechilibre hormonale. Ideea este sa reechilibreze acest echilibru fragil.

Ana

acum 10 ani

Buna! De 2 ani ma chinui si eu sa ramn insarcinata. Am facut numeroase investigatii dar se pare ca pe ovarul stang am mai multe chisturi de dimensiuni mici. Din cauza aceasta mi-a aparut pe fata acneea si pilozitatea, cateva fire de par in barba. Ma deranjeaza dar nu stiu cum sa le mai tratez. Am 28 de ani si imi doresc foarte mult un copilas. Nu de mult am fost la medic si mi- a dat sa iau 3 luni Utrogestan. Inainte am luat de toate, Dufaston, Clomifen, nici nu mai stiu, am facut si injectii in abdomen etc. Ajutati-ma si pe mine din experienta voastra! Multumesc!