Bună, aș dorii să mă ajutați cu interpretarea testului Papanicolau ?

Boli genitale feminine

Postata de Utilizator11727296704 cu 3 zile in urma.

CII
Flora grad III
Clasificarea Munchen II
Clasificarea Bethesda actualizată: frotiu inflamator, NILM
Valoarea diagnostică a frotiului: inflamație marcată, citoliză marcată

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 zile

Buna ziua,

Testul Papanicolau este o metoda importanta de screening folosita, in special, pentru a detecta modificari precanceroase si cancer de col uterin.

Interpretarea rezultatului de fata include mai multe parti:

1. "CII" se refera la o categorizare folosita in varianta initiala a Testului Papanicolau, indicand ca frotiul este clasificat intre normal si malign. In acest caz, nu indica nicio modificare precanceroasa sau cancer.

2. "Flora grad III" sugereaza o crestere a bacteriilor, potential indicand o infectie vaginala.

3. "Clasificarea Munchen II", similar cu punctul 1, nu indica modificari precanceroase sau cancer. Aceasta clasificare este utilizata in Germania si nu este la fel de cunoscuta la nivel global.

4. "Clasificarea Bethesda actualizata: frotiu inflamator, NILM" sugereaza ca nu sunt prezente celule anormale in esantionul de tesut examinat. NILM este prescurtarea de la ‘Negative for Intraepithelial Lesion or Malignancy’ - adica negativ pentru leziune intraepiteliala sau malignitate.

5. "Valoarea diagnostica a frotiului: inflamatie marcata, citoliza marcata" arata ca exista o inflamatie semnificativa, precum si citoliza - adica distrugerea unor celule.

Ac***a in vedere aceste rezultate, este posibil sa aveti o infectie vaginala. Totusi, nu exista dovezi de celule anormale sau de cancer.

Discutati rezultatele cu un ginecolog pentru a determina cauza inflamatiei si pentru a stabili un tratament adecvat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-babes-papanicolau-o-investitie-in-sanatate_1016
sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-babes-papanicolau-cand-cum-si-de-ce-se-facei_17141
sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-babes-papanicolau-si-importanta-lui_15114
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/cat-de-periculoase-pot-fi-infectiile-vaginalei_16290
sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/infectia-cu-tricomonas-tricomonaza_1053

Va dorim multa sanatate!