buletin de diagnostic cito citobacteriologic

Boli genitale feminine

Postata de sanddybelle cu 13 ani in urma.

Celule epiteliale:celule superficiale+
celule intermediare ++
celule parabazale +++
celule bazale +
metaplazie scuamoasa +
celule endocervicale ++
Celule inflamatorii:
granulocite+
histocite/macrofage++
hematii++
Flora:
citoloza++
coci++
candida spp+
Clasificare BETHESD
ASC-US celule scuamoase atipicecu semnificatie nedeterminata
Papanicolaou
CII citolofie atipica,dar neevidenta pentru malignitate:proces inflamator
Flora microbiana gradul III
As dori interpretareabuletinului de analiza.Va multumesc

Raspunsuri (1)

Filipa

acum 13 ani

Ai un rezultat destul de bun. Nu ai cancer, ca de asta iti este frica. Stai linistita. Ai o inflamatie, o rana pe col care se trateaza cu tratament recomandat de dr. Fa tratamentul cu seriozitate si dupa tratament mergi la control neaparat. Sanatate.( ps: eu nu sunt dr, dar ceva asemanator mi-a iesit si mie)