Buletin de analize citologie cervicala-vaginala

Boli genitale feminine

Postata de mih1 cu 12 ani in urma.

As dori sa stiu ce inseamna urmatoarea interpretare a analizelor, varsta mea este 26 ani:
Modificarea celulelor reactive asoc. infl.
Fond inflamator acut, importanta flora micobiana, celule semanoase si endreinicole (cred ca asta scrie) reactive.
Rare celule epiteliale superficiale si PMN, rari bacili Gram pozitiv.
Nu s-a izolat flora cu semnificatie patogena (Streptococ grup B, Staphylococcus aureus, Enterobacteriaceae, Pseudomonas sp., Candida sp.)
Nu s-a izolat flora cu semnificatie patogena (Candida sp.)
Multumesc.

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

rezultatul indica absenta florei patologice, un status inflamator , probabil de cauza externa (contact sexual, folosire de tampoane interne, anticonceptionale, irigatii vaginale etc)

mih1

acum 12 ani

Doamna Dr. Cristian asta inseamna ca este bine sau trebuie sa urmez un tratament.
Multumesc.

Dara

acum 12 ani

Ai o inflamatie, dar nu ai cancer. Chiar astazi am luat si eu rezultatul de la testul Papanicolau si am primit tratament pt 3 luni. Medicul iti va recomanda un tratament( ovule, un antiinflamator, antibiotic, spalaturi). Este FOARTE IMPORTANT sa respeti intocmai tratamentul dat si sa mergi la control. Noi, femeile nu prea mai mergem la control dupa tratament, ceea ce este gresit. Daca problema nu s-a rezolvat, trebuie continuat tratamentul. Sanatate.

mih1

acum 12 ani

Multumesc.
Sanatate si dvs.

RADU MARIA

acum 8 ani

Buna seara va rog din suflet sami interpetati si mie acest rezultat -Frotiu Gram: frecvente celule epiteliale, rare leucocite, frecventi bacili Gram-pozitivi polimorfi, relativ frecvente detritusuri celulare.