Biopsie Polip endometrial

Boli genitale feminine

Postata de mara26111985 cu 8 ani in urma.

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o interpretare a unei biopsii de polip endometrial. As vrea sa stiu daca e cazul sa ma ingrijorez sau nu.

"Fragmente de polip endometrial functional (fragmente de endometru cu glande de tip secretor cu stroma edematiata incorporand rare vase cu pereti ingrosati)"

Multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Toth Noemi

acum 8 ani

Daca rezultatul biobsiei este numai acest 2 rinduri, nu trebuie sa ingrijorati.

Utilizator11600103984

acum 3 ani

Va rog sa ma ajutati ,in urma cu 2luni am facut o histeroscopie pentru inlaturarea unui polipUterin ,astazi am primit rezultatul urmator:fragmente cu structura microscopica endometru cu aspect de polipi endometriali hiperplazici -hiperplazie fara atipie(simpla),imi puteti spune va rog ce inseamna asta imi este frica

alinutzatb

acum 2 ani

Ce ti s-a spus sa faci dupa acest diagnostic?Mentionez ca ma aflu in aceiasi situatie