ATROFIE VAGINALA ?

Boli genitale feminine

Postata de Patrita90380 cu 11 ani in urma.

Sunt la menopauza, am 53 ani si am fost diagnosticata cu atrofie vaginala am primit tratament cu ovestin ovule si crema dar intrebarea mea este daca se mai vindeca. Mentionez ca am si chisturi pe ambii sani iar la aceste medicamente in prospect scrie ca fac rau la sani. Ce pot sa fac? Multumesc

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Din pacate, atrofia vaginala este o consecinta a instalarii menopauzei si a deficitului hormonal care sustinea troficitatea mucoasei vaginale; astfel, nu se poate vorbi de o vindecare ci doar de ameliorarea simptomelor vaginale datorate declinului hormonal din aceasta perioada. Tratamentul indicat este recomandat in atrofia vaginala . Este recomandat sa discutati cu medicul ginecolog care v-a prescris tratamentul ( sau o alta opinie) in vederea continuarii tratamentul , in cazul in care aveti asociata si mastoza fibrochistica.

Adrienne

acum 11 ani

Daca vrei parerea unei persoane cu acelas diagnostic.............mi s-au prescris multe ,am folosit multe ,dar singurul care si-a dovedit eficienta este FEMINELLA HYALOSOFT ovule vaginale . Citeste prospectul pe net . Multa sanatate !

Patrita90380

acum 11 ani

Multumesc foarte mult

Camelia

acum 11 ani

Multumesc ! Va doresc multa fericire!

Camelia

acum 11 ani

Adrienne, iti multumesc mult! Mult!

florica99

acum 7 ani

Adrienne, sa fi sanatoasa si fericita! A fost excelent sfatul tau! Folositi FEMINELLA HYALOSOFT ovule vaginale . Il folosesc de 1 an dupa histerectomie totala. Totul este ok.