Asociere medicamente

Boli genitale feminine

Postata de kluvas cu 12 ani in urma.

De 3 saptamani am inceput un tratament de slabire cu Xenical. In perioada menstruatiei sunt nevoita sa inghit Nimesulide. Pot sa iau in continuare Xenical si sa iau si Nimesulide?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

xenical este indicat in tratamentul obezitatii, in doze recomandate de medic. utilizati cu precautie nimesulide eventual asociat cu un protector gastric.(este un antiinflamator nonsteroidian ce poate determina tulburari gastro-intestinale ) si la indicatia medicului. daca exista dureri pelvine in timpul menstruatiei asociate cu fenomene neurovegetative (ameteala, cefalee, senzatie de greata) ce fac tabloul dismenoreei, ar fi necesar sa va dresati medicului ginecolog pentru investigatii suplimentare.
tratamentul obezitatii include: o dieta cu un aport energetic inferior celui consumat (cu pastrarea echilibrului intre cele trei principii alimentare) de 800-1500kcal/zi, cu minim 3 mese pe zi, legume, fructe, 60-80 g proteine pe zi; esentiala este activitatea fizica; eficienta tratamentului consta in aplicarea pe termen lung. medicul endocrinolog sau medicul de diabet si boli de nutritie poate indica un tratament medicamentos . In cazul in care nu se obtin rezultate utilizand masurile mai sus mentionate se poate apela la tratamentul chirurgical (chirurgie bariatrica)

kluvas

acum 12 ani

Intrebarea mea este doamna doctor daca pot lua nimesulide in timpul tratamentului cu xenical. Afectiunea mea ginecologica ma chinui sa o tratez de 5 ani si pana in prezent am facut o sumedenie de tratamente fara nici un rezultat. In prezent nu mai fac nici un tratament ginecologic, doar am ramas cu antiinflamatoarele-respectiv nimesulide si flamexin-pe care le iau deoarece durerile sunt aproape insuportabile. Xenicalul mi-a fost recomandat de un medic din Grecia (si cunosc tot ce inseamna dieta cu acest medicament) dar nu am posibilitatea sa-l intreb prin telefon daca il pot asocia cu nimesulide sau cu alte inflamatoare. Va multumesc din suflet pentru interesul dumneavoastra si am rugaminrea, in masura in care se poate, sa-mi raspundeti daca pot in timpul tratamentului cu xenical antiinllamatoare precum nimesulide sau flamexin.