anticoncetionale

Boli genitale feminine

Postata de pusilica cu 12 ani in urma.

buna seara de aproape 4 ani iau anticoptionalele karisa spuneti-mi va rog cand ar trebui sa fac o pauza va multumesc

Raspunsuri (2)

snickeritza

acum 12 ani

dupa fiecare an de luat anticonceptionale trebuie sa faci pauza 3 luni.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

contraceptivele orale impiedica aparitia sarcinii doar pe durata utilizarii lor (inclusiv in cele 7 zile de pauza). este necesara o reevaluare ginecologica pe durata utilizarii contraceptivului si stabilita continuitatea acestui contraceptiv sau nu .
intreruperea contraceptivului oral necesita utilizarea unor metode de contraceptie suplimentare (metode de bariera) timp de 3 luni de la intrerupere.