Anticonceptionalele si tratamentul pentru candida

Boli genitale feminine Dermatofitia inghinala

Postata de florina158 cu 12 ani in urma.

buna seara sau buna dimineauta, imi poate spune cineva daca atunci cand faci tratament pentru candida interfereaza cumva cu anticonceptionalele astfel incat nu-si mai face efectul?

Raspunsuri (7)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

conform prospectului, tratamentul cu antibiotice scade efectul contraceptivului; despre tratamentul cu antimicotice (impotriva fungilor,precum Candida ) nu se mentioneaza vreo interferenta.

florina158

acum 12 ani

multumesc, eu acum iau logest si mi s-a dat si tratament cu fluomizin si cu softigyn, si nu stiam daca isi mai fac efectul ovulele daca iau anticonceptionale.

busuiociuliana

acum 12 ani

buna florina am fost si eu la ginecolog si mi-a zis ca am candida mi a dat ovule cervasept si spalaturi ce ceai de pelin si galbenele vreau sa te intreb dupa tratament te-ai dus iar la control?daca da ce tia facut?si eu iau anticonceptionale teai simtit rau cad luat si ovulele?ast un rap mersi

florina158

acum 12 ani

Buna. Da, am mai fost la control, si ovulele pe care le am avut ca tratament nu au fost eficiente pentru mine, dar nu m am simtit rau in combinatie cu pilulele. Ultima oara mi a dat polygynax..sa vad acum daca o sa cedeze infectia...:|

busuiociuliana

acum 12 ani

ai mai facut o data testul pt secretie vaginala de a vz ca nu a scazut infectia?

florina158

acum 12 ani

nu l-am facut, doar am vazut k nu s-a produs nicio modifikre :(.

MembruMobileApp150330210427968

acum 7 ani

Buna seara.
Dr.ginecolog mi-a recomandat ovule Softigyn pt refacerea florei vaginale(la rezultatul lamei,aveam lactobacili absenți)
Întrebarea mea este dacă pot avea contact sexual in timpul tratamentului cu aceste ovule, dacă nu exista nicio infectie.
Va mulțumesc.