anticonceptionale

Boli genitale feminine

Postata de ianisa cu 12 ani in urma.

de cand am inceput sa iau anticonceptionale mi-a crescut pofta de mancare si m-am ingrasat cam mult.nu exista un medicament suplimentar pe care sa-l pot lua si sa anuleze macar pofta de mancare?

Raspunsuri (3)

octombrie

acum 12 ani

am auzit chiar ieri la radio o reclama la un astfel de medicament/ supliment (?), care inlatura simptomele anticonceptionalelor , insa, din pacate, nu i-am retinut numele

ianisa

acum 12 ani

pacat...

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine sa incercati si asocierea unui plan de exercitii fizice. Excesul de estrogeni poate determina o retentie hidrosodata(retinere de apa si sare), acest lucru regasindu-se si la femeile ce nu utilizeaza contraceptive hormonale. Contraceptivele hormonale pot mari apetitul , dar pot determina si senzatie de greata. Ar fi bine de stiut ca la femeile care nu iau contraceptive pofta de mancare variaz pe perioada ciclului menstrual: aceasta este medie intre prima zi a ciclului si ovulatie, scazuta in perioada ovulatorie si mai mare in a doua jumătate a ciclului . Administrarea de contraceptive orale tinde sa limiteze acest fenomen (oprind ovulatia ) si sa regleze pofta de mancare.