Anticonceptionale si acneea

Boli genitale feminine

Postata de Gazaeu cu 13 ani in urma.

Buna seara, am inceput un tratament pt acnee cu microgynon, dar din pacate tenul meu s-a umplut mai mult de cosuri, mi s-a recomandat ac yaz, dupa terminarea foliei de microgynon am facut pauza 10 zile, nu 7 cum trebuia, dupa care am inceput yaz-ul. Este o problema ca am facut pauza 10 zile si nu 7? Si inca o rugaminte mai am, yaz-ul este mai eficient pt acnee decat microgynon? chiar nu as vrea sa ajung in situatia sa nu mai ies din casa din cauza cosurilor. Va multumesc

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Este o problema numai de protectie, nu esti protejata. Daca nu le folosesti in scop contraceptiv (adica nu ai deloc contact sexual sau folosesti intotdeauna prezervativul) atunci nu e problema. Medicul care ti-a dat tratament este endocrinolog? Ti-a facut analize hormonale inainte de a-ti prescrie aceste medicamente? Daca nu, faci o mare greseala.

Dana

acum 11 ani

si mie miau aparut multe cosuri de la microginon...miam dat cu fel de fel de creme si solutii dar nimik...nu stiu ce sa fac

Dorina Adriana

acum 10 ani

Am avut si eu probleme cu cosuri si punctele negre pe gat, pe toata fata si pe ureche, foarte mult timp. Am reusit sa imi curat fata dupa ce am descoperit un tratament foarte foarte eficient recomand de un doctor dermatolog

Doctorul mi-a dat sa imi cumpar tratamentul anti-acnee e pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation.

Dupa cateva folosire a cremelor, deja tenul meu a inceput sa devina mai curat vizibil. La scurt timp cosurile si puncte negre s-au uscat definitiv si am scapat de toata acneea si punctele negre.
Iti recomand cu ceea mai mare incredere creme anti-acnee cu 100% ulei pur de arbore de ceai (Tea Tree), pe mine m-au scapat de acnee.

Tot medicul mi-a zis sa schimbat sapunul normal cu un sapun organic pe baza de ulei pur de arbore de ceai pentru a controla excesul de sebum si pentru o curate foarte buna a tenului si a corpului.

miky

acum 8 ani

eu tot de la Thursday Plantation iti recomand sa folosesti produsele...le folosesc si sunt tare multumita de ele. Daca incepi sa le folosesti iti recomand spuma naturala, o lotiune tonica, o crema hidratanta si un gel medicinal anti-acnee.
Numai bine..