antibiotic si candidoza?

Boli genitale feminine

Postata de camispataru cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
La ultimele cure de antibiotic luate impotriva racelilor pe care le-am avut, dupa ce terminam de administrat antibioticele imi aparea o candidoza cu mancarimi si scurgeri neplacute. Acum...sunt din nou racita, mi-am facut analizele...si astept rezultatele, dar tare mi-e teama ca de antibiotic nu scap... Stiti cumva ce as putea sa fac sa nu mai apara candidoza dupa cura de antibiotic?

Raspunsuri (3)

Mirna

acum 9 ani

Dar de ce trebuie sa iei antibiotice pt raceala? Doar daca ai febra iei antibiotice, si doar prescrise de medic. Altfel se rezolva simplu cu remedii naturiste. Inca exista si antibiotice naturale, gen argint coloidal, goldenseal, propolis, mumio sau preparatele Biosept de la Fares.

E clar ca ti-ai slabit imunitatea cu cele "cure de antibiotic", consecinta fiind candidoza, si nici de raceli n-ai scapat, ca tot ai reluat curele. Vezi din ce cauza ai racit. Poate ai baut rece, ai stat in frig sau poate doar esti alergica la ceva si daca iti curge nasul, zici ca esti racita. Cu toate ca vina as da-o tot pe antibiotic care tot slabindu-ti imunitatea, te face vulnerabila la factorii de mediu.

camispataru

acum 9 ani

Multumesc pentru sfat Mirna, insa curele anterioare cu antibiotic nu le-am luat de capul meu (nici nu mi-ar fi dat de la farmacie)...au fost prescrise tot de medic...si nu au fost atat de dese pe cat poate s-a inteles din postarea mea. S-au intamplat de-a lungul ultimilor 3-4 ani...timp in care am ajuns sa remarc aceasta repetitie "antibiotice - candidoza". Posibil sa am totusi un sistem imunitar scazut...sau vreo predispozitie la infectii...voi mai face niste investigatii in acest sens. Reluand insa problema...am fost la medicul meu si mi-a recomandat, pe langa antibiotic (ca era clar ca aveam nevoie), tratament asociat cu Feminella Vagi C - tocmai pentru a pastra echilibrul florei vaginale si a nu mai avea episoade cu candidoza dupa tratamentul cu antibiotice (la care se pare ca sunt oarecum predispusa..). AM urmat tratamentul si a fost foarte bun, mai ales ca este 100% natural, ceea ce m-a incantat si mai tare. Macar acum stiu...antibiotice - Feminella Vagi C! Voi lua totusi ceva si pentru cresterea imunitatii...dar e bine de stiut solutia, oricum.

joji

acum 8 ani

Luati iar aiurea fara sa vedeti ce fung e ala, faceti fungigrama, sau faceti reclama la prodisul ala?