anexita tratament

Boli genitale feminine

Postata de ALI86 cu 12 ani in urma.

Buna seara. Am fost la medicul ginecolog si mi-a spus ca am anexita si o mica rana pe col. Am primit Nistatin, zanocin, flamexin, tantum rosa si cervugid. Am inceput tratamentul dar mi-a fost foarte rau de la medicamente, aveam stari de greata, ameteli, senzatia ca nu puteam respira prea bine si deabea ma mai tineam pe picioare. Am fost sa mi dea dr alt tratament si am primit alt antibiotic, ciprinol. Am luat si ciprinol dar iar mi-a fost rau si nu am mai continuat tratamentul. Vreau sa va intreb dc mai este si alt tratament ce as putea lua... multumesc anticipat, la revedere.

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi util sa verificati, prin teste alergologice, posibila alergie la antibiotice precum quinolone (ciprofloxacin), ofloxacin, peniciline, deoarece lipsa de respir poate fi un reactie alergica. Senzatia de greata, ametealab sunt reactii adverse si in acest caz sa va prezentati la medic.

cristina454107614

acum 12 ani

zanocinul este f puternic si normal nu se prescrie decat in infectii grave cronice, nu pt o anexita. ciprinolul se prescrie pt pneumonii si deci boli grave, nu rani si raceli. ametelile sunt de la aceste antibiotice. alti ginecologi dau antibiotice simple,normale in cazul tau. schimba ginecologul.

andreea

acum 8 ani

Eu te sfatuiesc sa iei urinal akut si sa te speli cu ceai de musetel

Adelina

acum 8 ani

Si eu am fost diagnosticata cu anexita partea stânga. Am primit același tratament ca si tine : cervugid si zanocin.