Analiza secretii vaginale

Boli genitale feminine

Postata de Iusta cu 13 ani in urma.

Buna ziua!

Am facut un examen de secretii vaginale in urma cu doua zile si mi-a iesit asa: celule epiteliale frecvente, celule epiteliale intermediare rare, leucocite( PMN) foarte rare, ckue cells absente, hematii absente, levuri absente, trichomonas vaginalis absent, flora microbiana: rari coci gram pozitivi izolati in perechi si lanturi intra si extraleucocitari, frecventi lactobacili, iar diagnosticul pus e de chisturi ovariene bilaterale, anexita si ovare marite cu 1,5 cm.
Imi puteti spune, va rog, ce semnificatie au analizele si daca e grav? Multumesc.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Ok eu din cate vad nu e nimic in neregula in afara de ultima parte (chisturi, anexita...). Pe acelea trebuie sa le tratezi. In rest, totul pare a fi in regula (cel putin din cate inteleg eu din rezultat). De aceea ti-a si dat acest diagnostic. Altceva nu reiese din analize. Daca reiesea, primeai in diagnostic si candida, trichomonas sau mai stiu eu ce. Deci trateaza-ti problemele diagnosticate.

Iusta

acum 13 ani

Multumesc mult pentru raspuns! Va doresc o zi buna!