Am nevoie de un sfat?

Boli genitale feminine

Postata de Clara cu 8 luni in urma.

Bună! De aproape un an îmi lipsește ciclul menstrual. Recent am observat pe labii niște formațiuni albe și denivelate iar de la o vreme am început sa simt disconfort, o mâncărime ușoară. Nu știu ce pași ar trebui să urmez mai departe. Țin să menționez că nu am avut niciun fel de act sexual.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua!

Lipsa ciclului menstrual (amenoreea) si prezenta formatiunilor albe si denivelate pe labii, insotite de mancarime, ar putea indica o varietate de probleme de sanatate. Acestea includ infectii fungice (cum ar fi candidoza), infectii bacteriene, iritatii locale, afectiuni dermatologice sau chiar tulburari hormonale.

Iata cativa pasi pe care i-ai putea urma inainte de a ajunge la medic:

-Programeaza o vizita la medic: Este esential sa consulti un medic ginecolog pentru o evaluare corecta a simptomelor tale si un diagnostic precis.

-Igiena personala: Pana la vizita medicala, asigura-te ca ai o igiena personala corecta, dar evita folosirea sapunurilor parfumate sau a altor produse iritante in zona genitala.

-Poarta lenjerie intima din bumbac, care permite pielii sa respire, si evita lenjeria stramta sau din materiale sintetice. Asigura-te ca te hidratezi suficient si ai o alimentatie sanatoasa.

-Evita sa te scarpini: Mancarimea poate fi dificil de suportat, dar scarpinatul poate agrava problemele. Poti incerca sa aplici comprese reci pentru a calma mancarimea temporar.

-Evita autodiagnosticul si tratamentele fara prescriptie medicala: Deoarece nu cunosti cu exactitate cauza simptomelor tale, este important sa eviti sa folosesti tratamente fara sa consulti un medic.

Este important sa iti faci o programare la medicul ginecolog pentru a discuta despre simptomele tale si a primi o evaluare medicala adecvata: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ce-este-amenoreea-primara-si-cea-secundarai_17043