am nevoie de un sfat

Boli genitale feminine

Postata de @ngel cu 13 ani in urma.

urmexz un tratament pt boala inflamatorie pelviana (meclon ovule, zanocin, flamexin, ) de ceve vreme si tot nu simt o ameliorare.Ce sa fac? Va rog ajutati-ma cu un sfat

Raspunsuri (10)

lalik

acum 13 ani

bea zilnic 2 cani de ceai de coada soricelului si fa spalaturi cu ceai din coada soricelului. mai e o planta , se numeste marul lupului, fa bai de sezut cu aceasta planta , dar nu o folosi in cantitati mari si fa doar o data pe zi timp de 3 -4 zile. (nu bea ceai de marul lupului pentru ca folosit in cantitate gresit poate face mult rau)

mirelutza

acum 13 ani

boala inflamatorie pelviana poate fi de lunga durata depinde cit de mult au fost afectate organele cu infectie,adica trompele ovarele inainte de a lua acest tratament ai facut analize de secretie si culturi din colul uterin ptr a se depista infectia

@ngel

acum 13 ani

buna mirelutza, am facut testul papaniclnlau si este un fel de rana pe col (asta acum 2 luni), iar acum am fost la o alta doctora ginecolog si mi a spus de boala inflamatorie pelviana

mirelutza

acum 13 ani

in primul rind ginecologul trbuia sa ti faca analize de secretie si culturi din colul uterin ,papanicolau se face ptr a depista cancerul de col uterin ma intreb eu atunci cum ti a dat antibiotic fara o antibiograma ptr a se vedea ce fel de microbi sint si la ce sint sensibili.te rog sa mi spui ce fel de simtome ai eu am aceasta inflamatie de aproape 3 luni si inca ma doare dar mie mi sau facut aceste analize

@ngel

acum 13 ani

ms lalik

@ngel

acum 13 ani

nu stiu mirelutza cum au ajuns ei la aceasta concluzie .Cert este ca eu ma trezesc in fiecare dimi cu dureri de mijloc si dc ma apas pe burta in partea dreapta sau stanga ma doare, mai ales dc stau intinsa.Si de 2 sapt ma dor sanii.

mirelutza

acum 13 ani

de obicei cam astea sint durerile de sinii nu stiu ce sa zic parerea mea este sa consulti un ginecolog care sa stie meserie nu sa de-a tratamente asa dupa ureche si pe mine ma doare dar mai mult pe partea stiga unde eu am si un chist ,ai facut o ecografie transvaginala

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Eu iti recomand sa faci pe langa examenul din secretia vaginala si o colposcopie pentru a vedea care este situatia colului. Poate boala inflamatorie pelvina este insotita si de infectie urinara... poate ar trebui sa faci si o urocultura... Mergi la consult la medicul care ti-a prescris tratamentul, poate totusi nu este suficient...

@ngel

acum 13 ani

Multumesc fetelor pentru sfaturi.O sa merg sa fac o analiza a secretiei,sa vad ce intampla.Va rog daca puteti sa-mi recomandati un medic bun ,in Pitesti.Sincera sa fiu nu prea cunosc medici ginecologi ,iar cel la care am fost mi-a fost recomandat de cineva.

misu

acum 10 ani

dragelor, eu ma confrunt de 1 an de zile cu BIP si o mie
de tratamente fara rezultat. In final dupa un an singurul dr ramas nevizitat a fost deratolog-venerolog care mi-a dat sa fac analizele ptr mycoplasma ureaplasma si clamidya. Rezultat ureaplasma care face ravagii la nivelul genito-urinar, adica da simptome de infectii urinare fara rezultat pozitiv, deci in BIP in majorit cazurilor bolile cu transmitere sexuala sunt pp factori. Eu ma rog Domnului sa mearga tratamentu dupa atata durere, va urez sanatate multa!