alternativa

Boli genitale feminine

Postata de livipop cu 14 ani in urma.

as dorii sa stiu daca este vreun tratament naturist pt tratare chisturilor ovariene.
de 5 zile folosesc anticonceptionale dar as dorii sa fac tratament cu altceva daca se poate.chistul se afla pe ovarul stang si are 5 cm
am auzit de tinctura de marar dar nu stiu daca este bine sa las anticonceptionalele pt un ''''mit"sa zic asa
daca cineva a avut rezultat cu aceasta tinctura miraculoasa sa ma anunte si pe mine
multumesc din suflet

Raspunsuri (2)

silvia

acum 14 ani

Fiica mea a avut pe un ovar un chist de 6 cm care a disparut complet dupa 6 luni de tratament cu anticonceptionale(parca Mercilon se numeau). Sunt chisturi mai mici care pot sa dispara de la sine, dar pt altele mai mari 5-6 cm este nevoie de tratament.Iata ce-am gasit pe net:''''Chisturile ovariene functionale de obicei nu produc simptome si dispar fara tratament. Totusi, cu cat este mai mare, cu atat creste si probabilitatea ca el sa produca simptome.

Cand apar, acestea se manifesta astfel:
- urinari frecvente, in cazul in care chistul marit apasa pe vezica urinara;
- dureri abdominale;
- modificari ale ciclului menstrual;
- cresteri in greutate.

Simptomele severe pot sa apara atunci cand chistul a fost rasucit (torsionat), daca sangereaza sau daca s-a rupt. Se recomanda consultul medicului
in cazul in care apar:
- durere pelviana severa, aparuta brusc;
- greata si varsaturi;
- lipotimie (lesin), ameteala, slabiciune aparute brusc;
- sangerari vaginale sau simptome din pricina socului produs de sangerarea excesiva.'''' P.S: EXISTA TRATAMENT HOMEOPAT, CA ALTERNATIVA LA TRATAMENTUL ALOPAT. SUCCES!!

Dr. Alice Sirb

acum 14 ani

Ceea ce iti sugerez este sa nu iei nici un fel de tratament naturist doar ca ai auzit la altcineva ca face bine. Tratamentul naturist trebuie individualizat. Exista tratamente eficiente pentru chisturi ovariene , dar ele trebuie bine conduse de catre un medic specializat. Pentru afectiunea ta este indicat sa ai analize hormonale si investigatii imagistice cand te prezinti la medicul homeopat sau fitoterapeut. Eu intotdeauna cand am avut un astfel de caz, am combinat acupunctura cu fitoterapia si am avut rezultate foarte bune.Sanatate !