Ajutor!

Boli genitale feminine

Postata de alina619 cu 12 ani in urma.

Buna seara..am si eu o intrebare,care e cauza ovarului multipolichistic? si a uterului infantil? Am fost la doctor acum cateva zile si mi sa spus ca am uter infantil,ovarul drept mic si cel stang multipolichistic..mi sa dat tratament cu duphaston 10 zile,si gynophilus 14 zile, si mi sa spus cand apare mestruatia sa intrerup duphastonul si sa incep anticonceptionalele,dar mi sa spus ca ar exista posibilitatea sa termin tratamentul cu duphaston si sa imi mai intarzie inca 10 zile...mentionez ca trebuia sa imi vina menstruatia pe 30 nov ...mi`a intarziat..si am fost la doctor pe 5 dec...si au trecut deja 5 zile de tratament cu duphaston si gynophilus..si nimic.. multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

daca nu se pune problema unei sarcini nedorite, daca aceasta intarziere a fost mentionata si de medicul curant, atunci momentan trebuie sa asteptati pana menstruatia apare si apoi sa urmati tratamentul cu anticonceptionale.
cred ca o cauza certa pentru afectiunile dumneavoastra nu vi s-a zis nici la spital, si probabil nici nu se stie inca. se presupune ca exista o cauza genetica, ca ar fi implicati si alti factori, dar nimic clar.

va urez o zi buna