AJUTOR!!!

Boli genitale feminine

Postata de Gazaeu cu 13 ani in urma.

Buna seara! In urma unui consult ginecologic mi s-a descoperit la ovarul stang o formatiune transonica, paraovarian stang, 21/15 mm (chist intraligamentar), ovarul stang dimens 23/18 mm - contine folicul dominant, ovar drept 30/24 mm-aparat folicular prezent, uter- 38/32/45 mm, endometru 5 mm, lungime col 28 mm, ecostructura omogena, Douglas liber. As dorii sa imi dati va rog niste explicatii in legatura cu aceste dimensiuni daca sunt normale si mai ales de chistul intraligamentar, d-na doctor nu mi-a dat nici un fel de explicatie dar nici tratament, a zis ca nu e nimic in neregula. Dar eu totusi am dureri de burta, cateodata ingrozitoare, dureri de spate... mi-a recomandat supozitoare diclofecnac si nimic mai mult. Am 28 de ani si imi doresc un copil, acest chist influenteaza conceperea unui copil? Va multumesc

Raspunsuri (2)

marilu

acum 13 ani

nu este cazul sa-ti faci griji, dimersiunile sunt normale, nici chistul nu este f.mare, dar s-ar putea sa ai dureri de la el. dupa datele pe care le-ai scris cred ca ai sanse de bebe, foliculii arata ca ai ovulatie, deci la treaba.

Dan

acum 13 ani

Copilul este direct influentat de varsta ovulului, la 28 de ani e prea tarziu sa mai ai un copil cu sanse reale de a face ceva. Las-o asa, e mai bine, decat sa va chinuiti amandoi.