Afectiuni ale ovarului

Boli genitale feminine

Postata de Victoria Iulia cu 12 ani in urma.

Buna dimineata,in urma unui RMN pelvin mi s-a pus urmatorul diagnostic: Afectiuni neinflamatorii ale ovarului trompei Fallope si ligamentului larg. Iar la rezultatul explorarii scrie asa: Uter latervers spre dreapta cu morfologie si semnal normale.
Anexe de aspect normal
Adiacent pachetului vascular iliac comun dreapta se vizualizeaza un nodul stromal bine delimitatat, cu dimenisiuni de 1,7/ 2,6 cm, cu semnal crescut in DWI.
Delimitarea postero-laterala dreapta este data de osul psoas drept si postero-medial de corpul vertebral L5.
Dupa administrarea de contrast intravnenos se vizualizeaza o captare moderata si omogena. Leziunea descrisa nu poate fi incadrata criteriului etipatologic (limfonodul, hematopoeza extranedulara? )
Iar conculuzia e: Nodul paravertebral dreapta ce nu poate fi incadrat cert etiopatologic ( limfonodul?, hematopoeza extramodelara?)
se recomanda reevaulare IRM
Ce e in neregula cu ovarele mele? va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

nu este exclus sa apelati la un al doilea specialist in imagistica RMN pentru interpretarea investigatiei actuale. aceasta va fi interpretata si contexul existenti simptomatologiei, investigatiilor biologice, examinarii clinice.

Victoria Iulia

acum 12 ani

Poate fi pe baza hormonala? se poate resoribi cu medicatie sau trebuie operatie? multumesc