adevarat sau nu

Boli genitale feminine

Postata de Loredana138117553 cu 15 ani in urma.

este adevarat ca daca faci sex in timpul ciclului iti poti cauza rani serioase sau chiar chisturi???ca nu ai vioe sa intretii raporturi sexuale cand esti pe stop???

Raspunsuri (4)

Loredana138117553

acum 15 ani

este adevarat ca daca faci sex in timpul ciclului iti poti cauza rani serioase sau chiar chisturi???ca nu ai vioe sa intretii raporturi sexuale cand esti pe stop???

IULIANA-ANA

acum 15 ani

In timpul menstruatiei, din punct de vedere medical, contactele sexuale nu sunt interzise, atata timp cat sunt respectate masurile de protectie impotriva transmiterii maladiilor infectioase. Este stiut faptul ca prin sange sunt transmise mult mai usor anumite infectii, precum HIV sau hepatita B.Trebuie sa sti un lucru sexul in timpul menstruatiei nu este sigur, din pacate exista sansa sa ramai insarcinata. Se pare ca un spermatozoid poate trai in vagin pana la 4 zile. Daca ovulatia se instaleaza in ultima zi a menstruatiei, sansele de a ramane insarcinata sunt chiar mari

adriana36106933

acum 15 ani

Sheilla..stai putin ca eu sant nedumerita...Eu stiu ca menstruatia inseamna eliminarea ovuluilui care nu mai e viabil si care nu a fost fecundat.Iar ovulatia urmatoare are loc la 10-14 zile de la prima zi a menstruatiei.Cum sa poti ramane insarcinata..?

Diana174116108

acum 15 ani

Buna morena
Comform teoriei intradevar nu se poate ramane insarcinata in timpul menstruatiei, dar in practica, spun specialistii, exista posibilitatea, desi cu probabilitate scazuta, de aparitie a unei sarcini chiar si atunci cand contactul sexual s-a realizat in timpul menstruatiei. Ciclul menstrual este un proces complex, implicand diferite modificari.Din acest motiv pot aparea evenimente neasteptate precum blocarea unui ovul fertilizat in tubul falopian si aparitia unei sarcini ectopice. In mod normal, prin tubul falopian un ovul este transportat catre uter pentru a se dezvolta.
Numai bine