Spina bifida - afectiune congenitala a coloanei vertebrale

Boli ereditare si congenitale Spina bifida

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

am 30 ani si am spina bifida nu am avut nimic pina la 20 ani acum ma doare spatele am o fetita de 4 ani si are si ia spina bifida identica cu a mea momentan este bine nu am facut un control amanuntit.Spina bifida se afla intre terminatia coloanei vertebrale si anus ce poate sa se intimple si ce ar trebui sa facem adica primul pas. multumim

Raspunsuri (15)

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Am un baietel de 12 ani care a fost diagnosticat cu spina bifida ca urmare a faptului ca uneori noaptea nu se poate controla si face in pat. Va rog sa ma ajutati cu un tratament!!!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Dintr-o spina bifida descoperita la 30 ani poti ajunge la coxartroza?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am 19 ani si am descoperit ca am spina bifina oculta.exista vreun remediu sau sunt expuna la vreo complicatie?

Alina521119032

acum 15 ani

buna seara .acum am vazut mesajul.am si eu o fetita cu spina bifida.are pe spate o pata de par la terminarea coloanei vertebrale.va intreb daca si dumneavoastra aveti la fel?si ce a-ti facut in cazul acesta?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am o fetita de 5 zile si are spina bifida as dori sa stiu daca e mai bine sa fie operata mai devreme sau mai tarziu multumesc

brenda

acum 11 ani

E bine sa fie operata pana in 10 ani.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

se pare ca am descoperit tarziu site-ul acesta daca e cineva care ma poate ajuta adresa mea de mess deputatu_ionn

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am o fetita diagnosticata radiologic cu spina bifida S1 si anemia vertebrelor L3 si L4.
Mentionez ca eu mama ei, am mai multe probleme la coloana , una din ele fiind boala Schoerman. va rog daca puteti sa ma ajutati cu informatii.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am un baietel de doi ani si a fost operat de meningocel la trei saptamani cred k copilul meu a suferit complicatii pt k nu are echilibru nu poate umbla va rog din suflet sa ma ajutati pt k eu nu am gasit un tratament care sa functioneze pana acum

petruta

acum 13 ani

am o fetita de 3 saptamani diagnosticata cu spina bifida.a fost operata la o zi de nastere.as avea si eu o intrebare cum i pot pune pempers???eu il tai in doua si il asez sub fundulet...dar as vrea sa stiu daca pot sa-l pun normal???si cum ???

Raluca

acum 11 ani

Asociatia Romana Spina bifida si Hidrocefalie

http://www.arsbh.ro

http://www.facebook.com/ARSBH

anonim

acum 10 ani

spina bifida congenitala s1 afecteaza in timp 1) nervul urinar 2) nervul digestiv si 3) nervul respirator

se complica cu cifoscolioza si alte defecte pe coloana in functie de activitatile zilnice ,dar cel mai greu de suportat sunt afectarea membrelor inferioare si a bazinului.

membru255891

acum 10 ani

Baiatul meu are 15 ani. Nu a avut probleme cu coloana, dar de cateva zile a acuzat dureri. La radiografie i-a iesit ca ar avea "spina bifida", iar doctorul a spus "ca se poate trai cu asa ceva, dar cam doare". Exista riscul de a face complicatii? Incotro sa o iau pentru o opinie medicala? Multumesc!

aura matei

acum 10 ani

spina bifida s1 este asocita cu 1) nervul urinar 2)nervul digestiv 3) nervul respirator

se complica cu cifoscolioza sinistro-convexa ,coada cal,hiperlordoza etc

ionuttrz

acum 9 ani

si io am aceeasi problema spina bifida cu o pata de par intre anus si coloana...ajutatima...sfaturi fb meu alinutza_albinutza_2003