Sindromul Raynaud.

Boli ereditare si congenitale Sindromul Raynaud

Postata de nasirc cu 14 ani in urma.

Credeti ca sindromul Raynaud poate fi mostenit genetic ?

Raspunsuri (3)

raluca

acum 14 ani

Buna,
Sindromul Raynaud este atunci cand fluxul de sange scade catre extremitati in general catre maini, dar pot fi implicate si picioarele, degetele de la picioare, nasul, obrajii, urechile si barbia. Aceasta boala este specifica femeilor tinere si poate fi mostenit. Numai bine si sanatate

nasirc

acum 14 ani

De 3 ani am fost la urgenta, la Cluj ( eram studenta acolo ) cu hipotensiune si simptomele specifice sindromului Raynaud. Am fost des intrebata daca am pe cineva in familie cu acest tip de problema. Dar nu prea stiam despre boala. Am facut tot felul de investigatii, EKG,analize specifice, etc.
Patru medici specialisi mi-au dat acelasi diagnostic si tratament.
Sunt bine, dar pe timp de iarna trebuie sa umblu cu tratament dupa mine.

simyra

acum 14 ani

Si mie s-a pus acelasi diagnostic si mi s-a spus sa revin pentru a face inca o analiza capilaroscopica peste un an, sa verifice evolutia sindromului. Atat ca mie nu mi s-a dat niciun tratament... Este destul de suparator sindromul in general, nu mai vorbesc de perioadele reci. Ce tratament urmezi?