sindromul klinefelter

Boli ereditare si congenitale Sindromul Klinefelter

Postata de iulia25102920 cu 15 ani in urma.

Am 26 de ani si cred ca am acest sindrom despre care nu am stiu pana acum nimic. Din ce am aflat tratarea lui trebuia facuta la varsta pubertatii. Nu am gasit nicaieri si cazuri in care pacientul il descopera la maturitate in perioada adolescentei. Intrebare este daca se mai poate trata acest sindrom si cum. Tin sa precizez ca nu mi-am inceput viata sexuala din cauza acestor complexe produse de sindromul asta nenorocit. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat mai sincer in privinta asta. Daca mai e ceva de facut sau nu? In plus am auzit ca majoritatea barbatilor care detin acest sindom sunt sterili. Ma inspaimanta aceasta problema. Vreau sa ma duc undeva sa imi fac niste investigatii pe tema asta. Ce loc imi recomandati?

Raspunsuri (2)

GEORGETA2

acum 15 ani

Buna. sunt studenta la medicina si stiu ca singurul lucru care te-ar ajuta sa afli daca ai klinfelter este un consult genetic cu efectuarea unui test de cromatina X(test bar)sau un cariotip.
e adevarat ca barbatii cu acest sdr sunt infertili, in schimb au o viata normala in rest. iti doresc multa bafta

anonim19

acum 13 ani

Va salut. Am aceeasi problema ca cea care a facut topic-ul, numai ca sunt baiat si am 19 ani. As dori sa merg sa fac un test/examen in Bucuresti dar nu am nici cea mai vaga idee unde. Va rog mult sa-mi raspundeti.
Va multumesc.