Sindromul Down - mongolismul

Boli ereditare si congenitale Sindromul Down

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

la tipuri de tratament nu am vazut inclusa si kinetoterapia.Credeti ca nu este importanta sau ca nu poate ajuta cu nimic in recuperarea copiilor cu sindrom Down

Raspunsuri (6)

Stefan8092987

acum 16 ani

terapia ocupationala joaca un rol important in viata copilor cu sindrom down

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna ziua. eu luicrez intr-o familie care au o feita ce sufera de aceasta boala, si tare as vrea sfatur, cum pozi sa te comporti cu acesti copii. caci sunt foarte sensibili.

dianaely

acum 14 ani

buna ziua. am si eu o nelamurire si sper sa o clarific. verisoara mea(fiica surorii mamei mele) are Sindromul Down. Credeti ca eu as fi predispusa sa am un copil cu sindromul down? am 21 ani.

dianaely

acum 14 ani

copiii cu Sindromul down sunt foarte activi. verisoara mea are 8 ani si nu sta locului o clipa. nu spune multe cuvinte dar totusi vorbeste

Adrienne

acum 14 ani

In momentul conceptiei,copilul mosteneste " informatii genetice " de la cei doi parinti sub forma celor 46 de cromozomi : 23 de la mama si 23 de la tata. In cazul SD, copilul mosteneste un cromozom in plus,adica in loc de 46 are 47 de cromozomi. Cauza exacta nu se cunoaste,dar poate fi de natura hormonala,radiatii,infectii virale,probleme imunologice,dar factorul cel mai implicat este varsta mamei. Aceasta afectiune nu poate fi prevenita,doar poate fi depistata prin diferite teste prenatale. In concluzie,nu cred ca ar fi posibil sa ai si tu un copil cu probleme,atata timp cat, nu se cunoaste ca ar fi ereditar ci doar niste probleme genetice la cei doi parinti.

Utilizator21638727267

acum 2 ani

kinetoterapiaeste foarte importanta , am parasit Romania fiindca fiica mea,acum in virsta de 22 de ani cu sindrom down nu putea merge ,respira si trai corect, medicii au refuzat sa o opereze de hernie ombilicala(a fost operata ulterior de 7 ori in Franta) ! Am venit cu ea in 2009 fara sperante de viata , in Franta ; aici a fost operata de 7 ori la hernie ombilicala,operata la inima,un transplant de timpan si la amigdalite ! Multumesc lui dzeu ca acum e bine,maninca singura,se spala si se imbraca fara ajutor ! Romania nu acorda atentie copiilor olimpici dar celor cu probleme ! Traiasca Romania