Sarcina in boala willson intrebare

Boli ereditare si congenitale

Postata de Gina2786382 cu 13 ani in urma.

Buna ziua

Sunt diagnosticata cu b willson din 1996 , in prezent starea mea fiind ameliorata , inelul kaizer flaicher disparand si fiind incomplet doar la ochiul stang , tomografia craniana nu pune in evidenta PEIC , sindromul extrapiramidal este in remisiune

Mi-au crescut insa tranzaminazele la ficat Tgp si tgo ( 60 respectiv 70)

acum sunt insarcinata in 3 luni si am intrerupt tratamentul cu penicilamina , medicii spunandu-mi la consultul ginecologic sa iau macar 3 comrimate pe zi ( doza initiala fiind de 6 comprimate a 250 mg)

nu stiu ce sa fac sa iau acest cuprenil sau nu?

sunt sanse ca copilul sa iasa sanatos ( fara malformatii daca iau 3 comprimate pe zi ?eu avort nu vreau sa fac !

va multumesc si astept un raspuns !

Raspunsuri (1)

emy

acum 12 ani

Sper ca este bine copilul. Si eu sufar de aceasta boala si cel mai rau ma ingrozeste gandul ca nu voi fi lasata sa fac un copil. Orice imi pot spune , numai asta nu :-