parafimoza adulti

Boli ereditare si congenitale

Postata de georgepinti cu 13 ani in urma.

Buna ziua.. as dorii parerea unui medic daca se poate.. acum 2 sapt am fost diagnosticat cu fren scurt congenital pe care mi l-au taiat.. iar intre timp mi s-a spus ca am si parafimoza(ceea ce banuiam si eu de prima data) .. in stare de erectie eu nu pot decalota.. am inteles ca este nevoie de o interventie chirurgicala dar eu ma intreb.. sa o fac? am capul penisului cam sensibil din cate vad ..dup`aia am inteles ca o sa stea ca la turci complet capu afara fara pielea de pe el..credeti ca ma pot obisnuii in timp? este necesara aceasta interventie? Multumesc.

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

E posibil sa fie nevoie de o circumcizie. Este normal ca la un barbat necircumcis capul sa fie foarte sensibil. Dupa operatie te vei obisnui, se va desensibiliza putin. Medicul iti poate spune daca este sau nu necesara aceasta operatie pentru o viata sexuala normala si o igiena corespunzatoare.

Dr. Stefan Tuca

acum 13 ani

Daca nu puteti decalota in erectie inseamna ca aveti un grad de fimoza care se rezolva prin circumcizie.
Cu siguranta ca va puteti obisnui cu starea de dupa circumcizie.
Va astept la un consult.

dr.Stefan Tuca -medic chirurg

stefantuca.ro

Gabriel

acum 10 ani

Va salut,
si eu am aceiasi problema,in stare erecta nu pot decalota..in timpul unui contacta sexual am decalotat fortat si sa format un inel sub cap si in trei zile s-a umflat rau..am ajuns la urolog care la recalotat si ma strans foarte tare,probabil a stors ce se umflase..mi-a spus sa merg acasa sa spal cu apa si sapun bine si a doua zi sa ma prezint la control..dupa ce ma vazut a doua zi a zis ca totul e ok si am sa pot sa decalotez,mi-a dat si o reteta cu crema lomexim sa imi dau si o capsula de flucuvim 150 dar am ajuns acasa si am vazut ca tot nu pot decalota in stare erecta..

N

acum un an

Cum sa a rezolvat?