Luxatie congenitala sold

Boli ereditare si congenitale

Postata de teade cu 11 ani in urma.

Am 15 ani si am coxa valga bilateral mai accentuat pe stanga,antetorsiune col femural bilateral,torsiune interna schelet gambier stang. Am stat de la 3 luni pana la 1 an in aparat ghipsat.Cand am fost anul acesta la control mi-a zis ca peste 2-3 ani va trebui sa mi se faca o operatie, ceva cu un surub bagat in sold...n-am inteles foarte bine.
Pana acuma nu ma durea decat daca faceam efort, insa acum de vreo saptamana de-abia pot sa merg. Nu pot sa ma sprijin in piciorul stang deoarece ma sageata de la regiunea sacrala pana la genunchi. Credeti ca ar trebui sa merg la medic sau e ceva normal? M-am dat cu Fenilbutazona dar tot nu mi-a trecut.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati medicul in vederea reevaluarii ( radiografie) pentru a observa posibile modificari aparute intre timp. Nu este bine sa amanati acest consult deoarece lucrurile pot progresa si complica.

veronica

acum 9 ani

Salut, trebuia sa faci operatie apoi sa stai in gips, eu am avut coxa valga am stat 2 ani la pat dar in tot acest timp am avut operatii si spite pt a aduce osul la o dezvoltare corecta...eu la MD la Chisinau la Centrul mamei si a copilului-spital ,am facut aceasta operatie si multumesc Domnului este bine, pot sa incalc si tocuri chiar si de 15 cm. sa port si o rochita,asaca va doresc sanatate tuturor

rodica

acum 7 ani

la ce doctor ai facut operatia?