Interpretare TORCH

Boli ereditare si congenitale

Postata de 73Rodica cu 9 ani in urma.

Buna ziua! Va rog foarte frumos sa-mi spuneti ce reprezinta aceste rezultate ale analizei TORCH. Sunt bune analizele? In urma unei sarcini oprite din evolutie la 8 sapt., medicul ginecolog mi-a spus ca la 41 ani nu mai conteaza aceste analize. Nu am inteles de ce?! Va multumesc frumos!
1. Ac anti Herpetic IgM 1+2 0.62 Negativ negativ 1.2 2. Ac anti Herpetic IgG 1+2 15,5 non-reactiv /=1.1

3. Ac Anti Citomegalovirus- IgG 9,71 non-reactiv /=1.1
4. Ac Anti Citomegalovirus- IgM 0,195 non-reactiv /=1.1

5. Ac anti Rubella IgG 11,4 non-reactiv /=10.00
6. Ac anti Rubella IgM 0,311 non-reactiv /=1.1

7. Ac anti Toxoplasma gondii IgG 93,5 non-reactiv /= 8.0
8. Ac anti Toxoplasma gondii IgM 0,150 non-reactiv /=1.1

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Anticorpii de tip IgG sugereaza faptul ca ati avut infectia respectiva in trecut, acesti anticorpi putand persista ani indelungati, poate chiar toata viata. Anticorpii de tip IgM sunt marca infectiei recente.
In cazul d-voastra, prezenta doar a anticorpilor de tip IgG exclud infectia recenta si nu afecteaza evolutia normala a sarcinii.

73Rodica

acum 9 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns..... va doresc multa sanatate.. :)