Inceput de chelie la 17 ani?

Boli ereditare si congenitale

Postata de snoop cu 12 ani in urma.

Buan ziua! am 17 ani si un par destul de straniu - negru dezordonat la perciuni si la spate si blond - saten, drept in rest. Problema e ca cel blond este extrem de rar si creste si greu. (Cel negru este exact opusul). Ce creeti? Inca o data, am doar 17 ani...

Raspunsuri (11)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in afara de problema cu parul, mai aveti si alte manifestari? sunteti diagnosticat cu vreo boala, urmati vreun tratament? sau aceasta este singura manifestare? parul a fost dintotdeauna asa, sau este o modificare recenta?

va urez o zi buna

snoop

acum 12 ani

Nu, sunt perfect sanatos, nutritia sigur nu e o problema. Pe restul corpului am mai mult par decat toti cei pe care ii cunosc de aceeasi varsta. De asemenea si parul din cap este mai rar o sa va arat si o poza:
https://picasaweb.google.com/104623982636817888575/October62011#5660401937287903634
https://picasaweb.google.com/104623982636817888575/October62011?authkey=Gv1sRgCKraw7WboeXSMQ#5660401948119851874

snoop

acum 12 ani

iar parul nu a fost niciodata foarte bogat sincer, dar in ultimul timp parca este mai rau

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

nu mi-ati raspuns daca parul a fost intotdeauna asa, sau daca este o modificare recent aparuta. parul este mai fragil, se rupe mai usor, daca treceti mana prin par, cad multe fire? va scarpinati cumva?

geo

acum 10 ani

Eu am aceasta problema ,am 16 ani si 8 luni ,a venit treptat si chelia se mareste ca sa zic asa,da este mai fragil se rupe si mai usor ,daca trec mana prin par da cad multe fire,de scarpinat fac si acest lucru ,dar mai rar.

snoop

acum 12 ani

nu, parul nu cade chiar asa de usor. Nici nu ma mananca. Parul este mai rar decat inainte, dar nu a fost ceva brusc. Inca un lucru, am scalpul destul de rosu uneori.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Mergeti la un consult la serviciul sau sectia de Dermatologie din Spitalul localitatii unde locuiti sau la Cinica de Dermatologie .

anca cristina

acum 11 ani

buna ziua , am 24 de ani si am inceput de chelie in fata...exista un tratament de regenerare , ceva? este destul de inestetic, dar imi cade si parul foarte mult ...mentionez k mi se intampla de vreo 4 ani. multumesc

CHELIE

acum 10 ani

degeaba doar apa de ploaie, nu exista tratament ,m confrunt cu problema asta de la 16 ani acum am 22 si s ap chel..vorbesc din propria experienta am cheltuit zeci de milioane pe tratamente de la diversi prof. dermatologi ( am fost la cei mai renumiti, consultatiile nu costau mai jos de 150 lei .cel mai mult am dat 250 doar pe o simpla consultatie atat de disperat eram...,nici-un rezultat doar bani cheltuiti.. am uitat,de la atatea tratamente si pastile luate ma confrunt cu o foliculita pe scalp si propleme cu ficatul... VA MULTUMESC DRAGI DOCTORI ...

snoop

acum 10 ani

In mod surprinzator (pentru mine cel putin) chiar am chelit intr-un mod prematur. Este genetica problema. Ideea este ca m-am obisnuit, ma tund la 0 odata la doua saptmani si ma simt mai bine ca niciodata. Daca cineva va mai reveni la acest topic va pot transmite urmatorul mesaj: nu mai incercati, in viata sunt multe lucruri extraordinare pe care merita sa le faceti. Uitati de chelie si concentrati-va pe felul in care traiti.

csk

acum 10 ani

Foarte moralizatoare fraza ta snoop.Mi-ai facut ziua mai buna,multumesc!