electroforeza hemoglobinei

Boli ereditare si congenitale

Postata de doru08 cu 14 ani in urma.

In urma efectuarii electroforezei hemoglobinei am fost diagnosticat cu betatalesemie minor :este o problema majora aceasta afectiune ?, este nevoie de un anumit tratament sau este suficient o alimentatie adecvata ( fara fier etc.)
In cazul meu indicele A2= 3,6 aceasta valoare o am din totdeauna sau evolueaza in timp ?
Va multumesc anticipat ,

Raspunsuri (1)

rebeca

acum 13 ani

betatalasemia minor nu este o problema grava. Nu ai nevoie de tratament, dar este bine sa mergi la un hematolog - iti recomand la Institutul de Hematologie transfuzionala din Bucuresti, pe doamna doctor Constantinescu. - care sa iti dea si suplimente de vitamine, daca va fi cazul. Trebuie sa retii ca este o boala genetica, ai luat-o de la unul din parinti si o sa o dai la randul tau la copiii - din 4 copii 3 vor avea boala (deci se transmite in proportie de 75%. Eu am doi copiii si ambii ma mostenesc pe mine.
E bine sa retii ca daca ambii parteneri au talasemie minor copiii lor se vor naste cu talasemie major, care este forma grava a bolii si necesita transfuzii. In rest nu ai de ce sa iti faci probleme.
Cauta pe internet adresa si nr. de telefon al Insitutului de Hematologie si suna inainte de a merge acolo, deoarece trebuie facuta programare. Eu am facut analizele gratuit, cu bilet de trimitere de la medicul de familie.
Succes.