Despicatura valului palatin (Palatoschizis)

Boli ereditare si congenitale

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

este teribil de nedrept sa se intimple asta,dar daca s-a intimplat,trebuie sa facem tot ce este necesar pentru copilul nostru!

Raspunsuri (59)

Elena991510

acum 16 ani

o operatie nu ar ajuta???

monica29796933

acum 16 ani

ce varsta are copilul?

Adela-Auris

acum 16 ani

r,Copilul meu,Tudor,are 1 an si 3 luni.S-a nascut,desigur,cu aceasta malformatie si a suferit prima operatie la virsta de 3 luni cind a fost operat la buza si gingie.Dupa 6 luni a fost operat in cerul gurii,dar operatia nu a reusit si va mai fi operat o data luna viitoare.Intre timp,el nu vorbeste bine,lichidele le inghite greu.In plus, am descoperit ca piciorul drept pe partea cu malformatia este mai lung si usor deformat la glezna.Se pare ca este o asociere frecventa intre cele 2 probleme.S-a mai intimplat cuiva?Unde ati mers cu copilul si cum s-a rezolvat?

monica29796933

acum 16 ani

PENTRU PICIOR TREBUIE SA CONSULTATI UN ORTOPED.
ATI SPUS CA FIUL DVS. ARE 1 AN SI 3 LUNI, DECI E PREA MIC PENTRU A INCEPE TERAPIA LOGOPEDICA. SUNT EXRCITII CARE SE FAC ATAT INAINTE DE INAINTE DE INTERVENTIA CHIRURGICALA, CAT SI DUPA ACEASTA INTERVENTIE.
VA TREBUI SA URMARITI APARITIA LIMBAJULUI VERBAL LA COPIL SI, IN CAZUL IN CARE SESIZATI DIFICULTATI DE PRONUNTIE, SA VA ADRESATI SPECIALISTULUI

Adela-Auris

acum 16 ani

Noi locuim in Buzau si nu avem specialist ptr. problema de ortopedie.Am inteles ca pot gasi o rezolvare la Sp.Grigore Alexandrescu din Bucuresti.M-ar ajuta sa stiu carui medic sa ma adresez!

monica29796933

acum 16 ani

Cautati prin google sectia de ortopedie de la Gr. Alexandrescu si sunati acolo. oricum, va trebuie trimitere de la medicul de familie!

Liliana7743616

acum 15 ani

Buna, si eu am nascut un baiat cu gura de lup acum e bine, are 7 ani, a avut 2 interventii pana acum una la varsa de 4 luni si a doua la aproape 2 ani (ambele operatii au fost un succes, copilul vb bine), peste 2 zile urmeaza cea de a treia operatie si ultima. In Bucuresti la Sp.Grigore Alexandrescu, la sectia de chirurgie plastica intrebati de Profesorul Doctor DAN ENESCU este un medic foarte bun sincer va spun si el si sotia lui Mihaela Enescu care lucreaza cu dansul, este un medic foarte cunoscut si renumit, si...apropo nu e spagar.

Liliana7743616

acum 15 ani

Profesor Doctor DAN ENESCU puteti cauta pe net despre el, este un medic foarte renumit si cunoscut.

Adela-Auris

acum 15 ani

Eu am operat copilul in Timisoara la dr. Urtila.Dar a doua operatie nu a reusit.Nu cred ca este vina medicului,dar gindul unei noi calatorii acolo pt. a repeta operatia,ma inspaiminta.Bucuresti este mai aproape de noi,dar mi-e teama sa nu gresesc schimbind medicul.Ce parere aveti?

Liliana7743616

acum 15 ani

Nu stiu ce sa zic...cu schimbatul medicului, ca de obicei nu sa baga uni peste altii, dar incearca. Eu va las nr de tel de la Spitalul Grigore Alexandrescu unde va puteti interesa de o programare la Prof.Dr. Dan Enescu, tel 0213169366 int 162. Eu sunt foarte multumita de dumnealui.

Adela-Auris

acum 15 ani

Cit ati ramas in spital cu copilul?

Liliana7743616

acum 15 ani

membru97345 Cit ati ramas in spital cu copilul? CINE? Noi acum la ultima operatie am stat in spital 5 zile, luni ne-am internat, marti la operat si vineri ne-am externat, dar suntem din Bucuresti din cauza asta ne-a dat drumul asa repede, ma duc cu el in fiecare dimineata la pansat pana ii scoate firele si apoi nu stiu ..o sa ne mai ducem la control.La cei din provincie nu le face externarea pana ce nu le scoate firele.

georgeta60101908

acum 15 ani

eu am aproape 18 ani.m-am nascut cu aceasta malformatie,palatoschizis.pana acum,am avut 3 interventii chirurgicale,2 cand eram la varsta de aproape 3 ani sh una pe la 6 ani.toate au esuat.acum astept sa ajung la timisoara,unde am azit ca exista un doctor bun insa nu stiu ce sa fac.as dori un sfat,pentru a ma putea orienta,unde sa ajung.

Liliana7743616

acum 15 ani

Sfatul meu e sa mergi la PROF DR DAN ENESCU la Sp Grigore Alexandrescu din Bucuresti, eu sunt foarte multumita de cum a lucrat cu baiatul meu

georgeta60101908

acum 15 ani

cate interventii a avut?

Liliana7743616

acum 15 ani

la 4 luni a avut-o pe prima, la 1 an si 4 luni a fost cea de a doua iar acum la 7 ani a fost cea de a treia si sper ultima, restul vov fi retusurii daca vrea el sa le faca atunci cand va fi mare....dar nu cred ca e cazul pt ca nu se cunoaste deloc si vorbeste bine. Tu vorbesti corect?

georgeta60101908

acum 15 ani

asta e una din probleme.nu vorbesc destul de corect,nu am mers la logoped atunci cand a trebuit,si de aceea,acum e putin cam tarziu.am fost la Spitalul Grigore Alexandrescu in urma cu vrei 2 ani,cand a venit o echipa de medici din strainatate.dar au zis ca nu.mi pot face operatia pentru ca e destul de complicata.este pe os dur,nu moale.ma gandesc,si mi-e teama sa nu fie prea tarziu la varsta pe care o am...

Liliana7743616

acum 15 ani

dai incolo de straini....pe bune dute si discuta cu dr dan enescu si el te va rezolva...te va indruma si la un logoped iti va spune ce e de facut, e nu medic foarte bun si ca om si ca profesie. Da-i cautare pe google numele lui si o sa citesti despre el...Daca vrei te duc eu la el, vi in bucuresti ne intalnim si te duc eu la spital dar sa stiu din timp ca sa imi pot lua liber de la munca

georgeta60101908

acum 15 ani

bine.mai astept putin sa iau vacanta si o sa merg la dansul.multumesc mult.mai vorbim pe forum

Liliana7743616

acum 15 ani

da sigur ca vb pe forum....eu te ajut cu ce pot daca vrei...am trecut foarte greu peste problema asta faptul ca am nascut un copil asa...dar e nu copil foarte inteligent si cuminte totusi mi-e frica sa mai fac un al doilea copil daca va fi la fel sau cu o alta malformatie!

Pag 1 din 3