Boala polichistica hepato renala

Boli ereditare si congenitale Boala renala hipertensiva Profilaxia respingerii transplantului de organe

Postata de Camelia112 cu 13 ani in urma.

ce reprezinta boala polichistica hepato reanala

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Camelia, care solicită informaţii ( nu stiu ce pregătire are şi pentru cine cere !?) despre o boală atât de severă . !! ??
Boala polichistică hepatorenală face parte din afecţiunile chistice genetice.Este forma cea mai des întâlnită la pop**aţia adultă.Este transmisă genetic şi se caracterizează prin mărirea ficatului şi multe chisturi în structura ficatului şi rinichiului,care devin treptat treptat suferinde spre insufucienţă hepatorenală .
Tratament medical , practic nu există ! Transplantul de organe intră în discuţie .
Diagnosticul se stabileste prin ecografie şi tomografie computerizată.
Cu sănătate. Dr. Emil oteşteanu