beta talasemie minor

Boli ereditare si congenitale Boala charcot marie tooth

Postata de amurariu adriana cu 12 ani in urma.

pot sa fac copiii daca am beta talasemie minor?

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul in care pacientul cu talasemie sau un membru al familiei doreşte să aibă un copil trebuie consultat un genetician care poate determina în ce măsură copilul va avea sau nu talasemie şi gravitatea ei.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Urmati sfatul colegului, si cu documentele de sanatate pe care le aveti , consultati mai intai medicul care va are in evidenta cu aceasta afectiune , apoi geneticianul unui spital sau labirator, eventual si cu comisia de intreruperi de sarcini din Spital care are nomenclatorul cu toate afectiunile care contraindica sarcina, sau intreruperea ei daca exista. Sanatate

maru

acum 11 ani

curaj

maru

acum 11 ani

eu am aflat ca am beta talasemie minor dupa ce am nascut doua fetite perfect sanatoase

lory

acum 10 ani

asta e o p***ae...sa consulti 1000 de medici...important e ca partenerul sa nu aiba si el pt ca atunci copilul poate iesi cu beta talasemie majora.Mami are si a facut 2 copii...eu si fratele meu avem aveasta beta talasemie...deci tr sa avem grija ca partenera/ul sa nu aiba si el!