ameliorare agenezie de corp calos partila

Boli ereditare si congenitale

Postata de Iulian85 cu 12 ani in urma.

buna ziua
as dori sa stiu daca exista posibilitatea de ameliorare a efectelor ageneziei de corp calos. Am vertijuri, hemipareza la piciorul drept si madoare, nu mai am rabdare la nimic dureri decefalee, nu mai am putere in maimi si imi tremura si iar am dificultati in vorbire.

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Prognosticul pacientilor depinde în general de tipul exact de anomalie (ţinând cont că agenezia poate să apară ca un defect izolat, însa mult mai frecvent aparând asociată cu alte malformaţii congenitale şi anomalii genetice) şi de intensitatea simptomelor. Înca nu s-au descoperit tratamente pentru aceasta malformaţie bolnavii putând beneficia doar de programe terapeutice pentru a-i ajuta să se adapteze în mediul social

Iulian85

acum 12 ani

buna ziua
Va multumesc pentru raspunsul dat si as dori sa stiu ce program terapeuric as putea urma deoarece urmez un tratament de 8 ani cu viregit, madopar, bilobil si rivotril iar vorbirea greoaie a revenit, mersul este greoi incat simt nevoia unui insotitor, tremurul membreelor se intensifica la diverse stari emotionale si sunt hipotensiv.
IULIAN

Iulian85

acum 12 ani

buna ziua
am uitat sa va scriu ca am momente cand vreau sa fac ceva cu mana dreapt iar cu stanga ezit.

maraelena

acum 12 ani

buna ziua am si eu o fetita de 8 luni diagnosticata cu agenezie de corp calos si as dori sa stiu care sunt semnele bolii,ea este un bebelus prematur nascuta la 35-36 saptamani,momentan ea nu a prezentat semne,merge de`a busilea gangureste apuca cu mana se joaca cu jucariile ,sigura probl e ca nu sta singura in fundulet ci doar cu sustinere,si as dori daca imi puteti recomanda si un pediatru pt consultatie pt un astfel de diagnostic

andreea

acum 12 ani

maraelena am o fetita de 3 ani fara corp calos.am fost in la bucuresti cu ea.ai messul meu:[email protected]