Agenezie de corp calos?

Boli ereditare si congenitale

Postata de Utilizator11595705265 cu 3 ani in urma.

Buna, am un băiețel de 4 luni diagnosticat cu AGENEZIE DE CORP CALOS. Am refacut ecografia de 2 ori, acelasi diagnostic.
Am mers la 2 neurologi si mi-au confimat ca este clinic sanatos si copilul are sanse sa se dezvolte normal, fiind un caz izolat.
Mentionez ca bebe nu prezinta nici un simptom.
Mai sunt copii cu acest diagnostic care sa nu aibe nici o problema?

Raspunsuri (5)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-genetice/agenezia-de-corp-calos_365

Utilizator11614779436

acum 3 ani

Buna,
Si noi avem o bebelina de 3 luni si astazi am primit rezultatul nici a noastra nu prezinta simptome dar maine ma voi duce cu rezultaul RMN-ului la alt specialist sa vedem ce zice
Daca doresti sa impartim pareri acesta e nr meu 073###

Utilizator11616705844

acum 2 ani

Bună. Și eu am o fetita de 1 anișor cu același diagnostic. Dacă vrei sa împărțim păreri ma poți contacta pe email laura.stan96@ adresa_web_filtrata sau Facebook Laura Stan

Utilizator11633901646

acum 2 ani

Buna ! Am o fetita de 1 an si 6 l care are agenezie de corp calos .A fost descoperita la controlul de o luna unde mi s-a recomandat din maternitate sa i se faca eco sold , eco trans-fontanelara si eco abdominala . Are achizitiile la zi dar merg cu ea la logoped si la neurolog pentru controale . Nu are crize epileptice . Sanatate multa va doresc !

Utilizator11633901646

acum 2 ani

Buna ! Am o fetita de 1 an si 6 l care are agenezie de corp calos .A fost descoperita la controlul de o luna unde mi s-a recomandat din maternitate sa i se faca eco sold , eco trans-fontanelara si eco abdominala . Are achizitiile la zi dar merg cu ea la logoped si la neurolog pentru controale . Nu are crize epileptice . Sanatate multa va doresc !