Este normal sa aiba scaun dupa fiecare masa?

Boli digestive functionale

Postata de Liliana Lucica cu 5 luni in urma.

Bună seara un sfat am un băiat de 13 ani și as vrea sa va întreb dacă este normal sa aibă după fiecare masa scaun,specific ca lam întrebat și a zis ca este normal,mulțumim aștept răspunsul.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Este normal ca un copil de 13 ani sa aiba scaun dupa fiecare masa. Frecventa scaunelor poate varia in functie de fiecare persoana si stilul sau de viata.

Este important ca scaunul sa fie regulat si sa nu prezinte alte simptome precum sange in fecale, dureri sau probleme digestive. Daca aveti ingrijorari in privinta sanatatii copilului dumneavoastra, cel mai bine ar fi sa consultati un medic pentru o evaluare mai detaliata. Acesta va va oferi sfaturi si informatii mai precise in functie de situatia copilului dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la un medic gastroenterolog pentru o consultatie copil: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/afectiuni-ale-sistemului-digestiv_580

Liliana Lucica

acum 5 luni

Mulțumesc pentru răspuns.