zone galbene pe fata

Boli de piele

Postata de flormi cu 13 ani in urma.

buna ziua,
Fata mea de 11 ani,la nastere a avut pielea alba si in vreo luna a inceput sa devina creola ,semanand cu o bunica. Acum la 11 ani a inceput zona pometi, nas, obraji, fruntea in jurul sprancenelor sa se albeasca, iar restul zona din jurul gurii, din jurul ochilor, fruntea sa ramana usor galbuie. Bunica si tatal oricum au cearcane proeminente din nastere ceea ce are si fata mea.
Aceste schimbari sunt hormonale? Sa-i dau cu o crema de depigmentare?
Inca nu i-a venit ciclul, a inceput doar acneea.
Imi aduc aminte ca pe timpul sarcinii si eu aveam o pigmentare pe fata, pe burta si pe partea posterioara a gambelor.
multumesc,
Florentina

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Este necesar un consult dermatologic urgent!! Aceste pete pot semnifica multe inclusiv o problema de ficat, o ciuprca, o dereglare hormonala, vitiligo etc. Nu ii faceti nimic si mergeti cu ea reoede la dermatolog.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Numai medicul dermatolog se poate pronunta in urma consultului.
075dermato