Zona zoster si sarcina

Boli de piele

Postata de Anca244 cu 14 ani in urma.

Buna ziua

Sunt gravida in sapt 9 si urmeaza sa primesc in vizita pe bunica mea de 84 de ani.Dansa a avut in vara zona zoster, momentan fiind in tratament pentru durerile care i-au ramas in urma acestei boli.Ma intereseaza daca prezinta risc pentru mine, tinand cont ca ar urma sa utilizam aceeasi toaleta.Nu am reusit sa aflu inca daca aceasta boala se poate lua si dupa disparitia eruptiei.Va multumesc.

Raspunsuri (5)

Adrienne

acum 14 ani

Daca " a avut " Zona Zoster, inseamna ca veziculele au disparut, s-au vindecat si a ramas doar acea durere care poate dura de la 30 de zile pana la cativa ani. Lichidul din vezicule este contagios si poate cauza varicela [lucru rau pt. sarcina ],nu zona zoster,dar acest lucru se poate intampla doar daca nu ai avut in copilarie varicela. Nu cred ca s-ar putea lua ceva de pe toaleta, tot asa ai putea lua in calcul si lenjeria,etc. Ce pot sa-ti spun ?.....pentru linistea ta, poate te intelege bunica si-si amana vizita pana dupa nastere.....pana atunci se rezolva si problema........Sarcina usoara !

Dr. Dermato

acum 14 ani

Daca bunica DV a avut zona zoster in vara, acum nu mai este contagioasa.
Contagiozitatea dureaza doar atata timp cat exista vezicule, adica atata timp cat zona zoster este activa.
Zona zoster dureaza maxim trei sapatamani -o luna. Durerile raman si dupa ce zona zoster a trecut, chiar si ani de zile, fara ca persoana sa mai fie contagioasa. Dupa disparitia eruptiei boala nu se mai poate lua, asadar daca nu mai exista eruptie in acest moment puteti utiliza aceeasi toaleta.

mada

acum 14 ani

in timpul sarcinii, in luna a patra, am facut zona zoster. Am nascut o fetita sanatoasa, care are acum cinci ani. Este posibil ca ea sa aiba deja imunitate la varicela? Multumesc mult pentru raspuns

Ana

acum 11 ani

Da, are o imunitate mai ridicata la varicela.

mada

acum 14 ani

va rog, poate puteti sa-mi dati un raspuns